Suplementy diety a doping w sporcie

Marcin B. November 13, 2015 1
Suplementy diety a doping w sporcie

Suplementy diety większości z nas kojarzą się przede wszystkim albo ze specyfikami pomagającymi schudnąć, albo z witaminami dla dzieci. Jest to jednak cała szeroka grupa środków, które mają różne, niekiedy specjalistyczne przeznaczenie. Z dobrodziejstw suplementów korzystają osoby pracujące ciężko fizycznie, interesujący się kulturystyką oraz przede wszystkim sportowcy. Suplementacja staje się coraz bardziej popularna również o osób, które nie utrzymują się z uprawiania sportu, jednak chcą żyć zdrowo i starają się odpowiednio ukształtować swoją sylwetkę.

Suplementy diety

Zawodowe uprawianie sportu jest bardzo wyczerpujące. Nie chodzi tylko o wysiłek fizyczny. Sportowiec cały czas, podczas każdego treningu, stara się przełamać swoje własne ograniczenia. Chce wejść na wyższy stopień sprawności fizycznej. Czy będzie to piłkarz, czy siatkarz, czy maratończyk – każdy sportowiec chce zawsze dawać z siebie jak najwięcej. Suplementy mogą w tym pomagać.

Problem z suplementacją może pojawić się wówczas, kiedy to sportowcy sięgają po te środki, które Światowy Kodeks Antydopingowy uznał, za nieetyczne. Zażywanie z nich może skutkować zawieszeniem, lub nawet wykluczeniem. Dla zawodowego sportowca jest to równoznaczne z końcem kariery. Dlaczego więc ciągle słyszy się o dopingu w sporcie? Czy naprawdę warto jest tyle ryzykować?

Doping w sporcie

Na chwilę postarajmy się wczuć w sytuację takiej osoby. Niesie ona ze sobą ciężkie brzemię zaufania i oczekiwań fanów, rodziny, sponsorów. Jeżeli sportowiec ma już na koncie jakieś sukcesy, wówczas stawiana mu poprzeczka oczekiwań zawsze jest wyższa. Osoba początkująca, która zdobywa pierwsze tytuły, ma stosunkowo lepiej. Nie ma nic do stracenia, a wiele do zyskania. Wraz z sukcesami i doświadczeniem rośnie również obciążenie psychiczne związane nie tylko z oczekiwaniami osób trzecich, lecz również z własną ambicją.

Oczywiście nie wszystkie suplementy są nielegalne. Tylko nieznaczna ich część została uznana przez komisję za wykluczone. Suplementy diety możemy z grubsza podzielić na:

  • suplementy witaminowe i dietetyczne
  • suplementy pomagające uzyskać lepsze osiągi w sporcie (legalne)
  • suplementy pomagające uzyskać lepsze osiągi w sporcie (nielegalne, doping)

Powszechny problem

Doping w sporcie jest niestety czymś powszechnym. Dzieje się tak z racji tego, że wszelkie rekordy i wyniki są bardzo, ale to bardzo wyśrubowane. Naprawdę ciężko jest pobić jakiś rekord, gdyż ludzie dochodzą już do granic swoich możliwości fizycznych. Aby dokonać czegoś “więcej”, trzeba wykroczyć ponad ograniczenia fizyczne. Tylko jak tego dokonać? Niestety, tutaj zaczyna pojawiać się myślenie o dopingu, zwłaszcza zaś o środkach sterydowych. Chodzi o osiągnięcie większej wytrzymałości, masy mięśniowej, odporności itd. Na sportowcach ciąży olbrzymie brzemię oczekiwać ludzkich, przede wszystkim fanów. Nic więc dziwnego, że wielu z nich sięga po środki niedozwolone, gdyż wydaje im się, że bez nich nie podołają wyzwaniu.

One Comment »

  1. Shorti May 2, 2018 at 12:11 pm - Reply

    Prowadzę bardzo aktywny tryb życia, nie wyobrażam sobie życia bez roweru, a co za tym idzie kolana dostają niezły wycisk. Bez suplementów diety np: kolagen do picia. Był by dramat pamiętam jak jeszcze z tego nie korzystałem do każdy powrót z roweru kończył się bólem w stawach smarowaniem maściami i okładaniem termoforami kolan, a teraz mam spokojną głowę wiedząc że dostarczam odpowiednie ilości kolagenu do stawów 🙂
    Pozdrawiam.

Leave A Response »