Szerokie spektrum diagnostyczne USG – wykonaj badanie tarczycy u swojego dziecka

Marcin B. April 20, 2016 0
Szerokie spektrum diagnostyczne USG – wykonaj badanie tarczycy u swojego dziecka

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy w organizmie dziecka jest niezwykle ważne. Odpowiedzialna jest ona bowiem za wytwarzanie hormonów, które pobudzają procesy energetyczne w tkankach dziecięcego organizmu. Bywa, że organ ten funkcjonuje nieprawidłowo. Kiedy wykonać badanie USG?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany u podstawy szyi z obu stron tchawicy, który wytwarza hormony niezbędne do pobudzenia procesów energetycznych w tkankach organizmu. Jej czynność regulują podwzgórze produkujące tyreoliberynę (TRH)  i przysadka mózgowa wydzielająca hormon tyreotropowy (TSH). Ten ostatni pobudza tarczycę do produkcji  hormonów T4 i T3. Ich zwiększone stężenie hamuje wydzielanie TSH w obrębie przysadki mózgowej, natomiast jeśli jest go zbyt mało – TSH wydzielane jest w nadmiarze.

Niedoczynność tarczycy i jej objawy

Niedoczynność tarczycy określana jest jako zespół objawów, które powstają w wyniku niedoborów hormonów tarczycy bądź wady ich receptora. Więcej dowiecie się tutaj.

Współczesna medycyna dzieli ją na:

 • pierwotną – za jej główną przyczynę określa się stany chorobowe wywołujące niedobory obwodowych hormonów tarczycy, tj. ↓fT4, ↓fT3 oraz ↑TSH;
 • wtórną – o tym stanie decyduje niedobór TSH (↓TSH, ↓fT4, ↓fT3);
 • wrodzoną – spowodowaną wadami wrodzonymi tarczycy, niedoborem bądź nadmiarem jodu, błędami syntezy hormonów tego organu, a także przyjmowanymi lekami, przeciwciałami matki i wadami w obrębie układu podwzgórzowo-przysadkowego;
 • nabytą – jej przyczynami są choroba Hashimoto, stany pourazowe, niedoczynność wielohormonalna przysadki oraz niedobory jodu.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła, która może trwać nawet przez całe życie. Jednak zastosowanie właściwego leczenia w odpowiednim czasie może całkowicie wyeliminować jej objawy i zapewnić dziecku życie na poziomie zdrowej populacji.

Leczenie tej choroby polega na podawaniu – na czczo rano, przed śniadaniem, syntetycznego preparatu sodowej soli lewoskrętnej tyroksyny, w dawce dobranej indywidualnie przez lekarza prowadzącego, a także zastosowaniu właściwie zbilansowanej diety.

Występuje szereg objawów niedoczynności tarczycy u dzieci. Są one, w głównej mierze, uzależnione od wieku dziecka.

Do najczęściej wskazywanych – w grupie pourodzeniowej zaliczają się: długotrwała żółtaczka fizjologiczna, duże ciemię, hipotermia, jak również szerokie szwy czaszkowe, słabe łaknienie i przepuklina.

W okresie miesiąca po urodzeniu symptomami wskazującymi na możliwą niedoczynność tarczycy u dziecka są: senność, zaparcia, niewielki przyrost masy ciała, sucha skóra oraz ochrypły głos.

Natomiast jako objawy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy w grupie dzieci i młodzieży można wskazać:

 • zahamowanie wzrostu dziecka i opóźnione dojrzewanie kośćca;
 • opóźniony wiek zębowy;
 • opóźnione dojrzewanie płciowe;
 • nietolerancja niskich temperatur;
 • suchość skóry;
 • widoczne zmiany na łokciach i kolanach, przybierające postać tzw. „brudnych łokci”;
 • suche, niezdrowe, matowe włosy;
 • częste zaparcia;
 • zaburzenia koncentracji;
 • senność;
 • przyrost masy ciała (pomimo niewielkiego łaknienia);
 • nieprawidłowe wyniki badań, a zwłaszcza niedokrwistość i wysokie stężenia cholesterolu we krwi (we frakcji LDL).

Badania tarczycy

W diagnostyce chorób tarczycy kluczowe znaczenie odgrywają badania, w tym oznaczenie stężenia TSH, fT4 oraz fT3. Należy jednak pamiętać, iż normy referencyjne są zróżnicowane i zależą od wieku badanego dziecka.

Oznaczane są również swoiste przeciwciała przeciwtarczycowe – przeciwko peroksydazie tarczycowej, tzw. anty-TPO i przeciwko tyreoglobulinie, czyli anty-Tg. Lekarz zleca także wykonanie badania palpacyjnego i ultrasonograficznego tarczycy.

Diagnostyce poddawane są wola – obojętne, będące powiększeniem tarczycy bez objawów klinicznych, występujące przy prawidłowym stężeniu hormonów tego organu u około 10% dzieci w wieku 6-10 lat oraz wola guzkowe. W drugim z wymienionych przypadków diagnosta w badaniu palpacyjnym rozpoznaje obecność jednego lub wielu guzków, przy których może występować także powiększenie tarczycy. Jeśli guzki te są nie wyczuwalne palpacyjnie, a widoczne w badaniu USG, stan taki określa się jako incydentolmia.

Przyczyną powstania wola u dziecka jest niedobór jodu, a także niskokaloryczna dieta uboga w białko. Również niedobór witamin i minerałów, w tym witaminy A, cynku, żelaza, magnezu i selenu, zbyt wysoka podaż wapnia i tłuszczów stanowią przyczynę jego tworzenia się. Ponadto monotonna dieta zawierająca składniki wolotwórcze, takie jak kapusta, brukselka, kalafior, rzepa, szpinak i orzeszki ziemne.

Na powstanie wola wpływ maja również zanieczyszczenia przemysłowe, wśród których wymienić należy związki ołowiu, siarki, rtęci, azotany oraz fenole. Istotnym czynnikiem są także genetycznie uwarunkowane zaburzenia syntezy hormonów tarczycy.

Diagnostyka wola obejmuje badanie USG tarczycy oraz określenie wartości TSH, fT4 i fT3.

USG tarczycy dziecka

Częstym wskazaniem do jego wykonania jest nieprawidłowy wynik badania TSH, a także powiększenie obwodu szyi i wyczuwalne w badaniu palpacyjnym zmiany w obrębie tarczycy. Lekarz w czasie zabiegu ocenia wielkość tego narządu, jego budowę, symetrię i strukturę. Wskazuje także na obecność zmian ogniskowych. Bywa, iż wykrywa guzki, zwapnienia i torbiele.

Wykonanie badania USG tarczycy jest ważne zarówno w stanach niedoczynności, jak i nadczynności tego organu. Badanie to przeprowadza pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry lekarskiej na przykład Gabinet USG w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie, http://www.gabinetusg.com.pl/.

Leave A Response »