Tasiemiec uzbrojony – pasożyt w organizmie człowieka

Marcin B. September 15, 2017 0
Tasiemiec uzbrojony – pasożyt w organizmie człowieka

Tasiemiec uzbrojony to płaziniec, czyli robak płaski. Jak dowodzą badania, współcześnie jest to jeden z najbardziej popularnych ludzkich pasożytów. Wokół niego narosło wiele różnorodnych mitów. Zobacz czym jest tasiemiec uzbrojony, w jakim stopniu realne jest zakażenie, oraz jak się objawia i w jaki sposób można z nim walczyć.

Główne cechy tasiemca uzbrojonego

Tasiemiec uzbrojony zwany jest również jako soliter. To pasożyt bardzo długi, ponieważ niekiedy osiąga aż na 4 metry. Jego cechą charakterystyczną jest to, że na główce ma przyssawki i haczyki. To właśnie z ich pomogą może przylgnąć do ściany jelita cienkiego swego żywiciela. Ciało tasiemca składa się z około 1000 proglotyd, członów o idealnie takim samym wyglądzie. Jeden tasiemiec posiada narządy rozrodcze męskie i żeńskie, co sprawia, że produkować może około 100 tysięcy jaj.

Tasiemiec jest pasożytem, który nie posiada układu pokarmowego. Tym samym pokarm zbiera całą powierzchnią swego ciała. Wyposażony jest jedynie w system nerwowy i nie posiada żadnych zmysłów. Oddycha w sposób beztlenowy, co sprawia, że jest doskonale przystosowany do pasożytowania w ciele człowieka.

W jaki sposób tasiemiec dostaje się do organizmu?

Człowiek zarazić się może tasiemcem poprzez spożycie skażonego mięsa. Uważać należy więc na mięso niedogotowane, niedosmażone, a przede wszystkim na to, które występuje w postaci surowej. W ten sposób może dostać się do naszego układu pokarmowego, przyczepić główką do ścianki jelit i rozpocząć produkcję swoich poszczególnych członów. Oczywiście złożone przez tasiemca jaja wydalane są wraz z kałem. Opuszczają ciało człowieka i cykl ten wiele razy może się powtórzyć, jeżeli nie wiemy, że zaraziliśmy się tasiemcem. Zjedzenie zakażonego mięsa jest w zasadzie jedynym sposobem, przez który można zarazić się tasiemcem uzbrojonym.

Mity krążące wokół tasiemca

Na temat tasiemca uzbrojonego krąży wiele różnorodnych mitów. Jednym z najbardziej powszechnych jest to, że kiedy zarazimy się tasiemcem, dochodzi do gwałtownego chudnięcia. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, ponieważ w czasie choroby nie dochodzi do spadku wagi ciała. Utrata wagi jest widoczna jedynie, kiedy dochodzi do bardzo silnego zarobaczenia organizmu.

• zaburzenia trawienne

• bóle brzucha

• brak apetytu lub – przeciwnie duży głód

• bóle głowy

• nudności

• odbijania

• zaburzenia ze strony układu nerwowego

Ciekawostką jest to, że kapsułki zawierające jaja tasiemca w nielegalny sposób można kupić. Promowane są one jako znakomity środek na odchudzanie. Okazuje się że jest to nie tylko szkodliwa forma odchudzania dla naszego organizmu, wywołująca wiele skutków ubocznych, ale również nikt nie ma pewnością, co w swoim składzie kryją owe tabletki. Unikajmy więc tego typu sposób na odchudzanie, zwłaszcza że nie przynoszą one pozytywnych skutków.

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Omedika.pl. Polecamy również wpis na temat leczenia zębów.

Leave A Response »