Trudne operacje serca

Marcin B. March 29, 2016 0
Trudne operacje serca

Obecnie medycyna znacznie poszła do przodu, i dlatego też można wykonywać znacznie bardziej skomplikowane operacje niż kiedyś. Te które jeszcze kilkanaście lat temu uznawane były za niezwykle trudne, obecnie klasyfikowane są jako zabiegi i nie wskazuje się konieczności niezwykle długiej rehabilitacji po ich przeprowadzeniu.

Na co pomaga operacja Norwoda?

Operacja Norwoda to niezwykle często stosowana metoda na leczenie problemów z krążeniem, a ściślej mówiąc z wadami serca. Nie należy ona do łatwych zabiegów, wprost przeciwnie, zaliczana jest do dość ciężkich operacji. Jednak często jest to jedyna skuteczna metoda na to, aby pozbyć się problemów i móc jak najdłużej cieszyć się życiem i dobrą pracą serca. Fakt, że operacja Norwoda postrzegana jest jako niebezpieczna spowodowany jest tym, iż dotyczy ona serca, a nie innych części układu krążenia.

Kiedy przeprowadza się operację Norwoda?

Operacja ta przeprowadzana jest zazwyczaj w przypadku takich problemów jak na przykład niedorozwój komory serca czy też wielu innych wad, które jednak nie dotyczą całego serca, ale pojedynczej komory.  Najczęściej polega to na tym, iż komora serca jest łączona bezpośrednio z krwiobiegiem dużym, dzięki czemu poprawia się jej praca a tym samym praca całego serca i układu krążenia.

Na czym polega przeprowadzenie tej operacji

Sposób przeprowadzenia operacji Norwoda uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta i w jakim zakresie wykonanie operacji jest konieczne do przywrócenia odpowiedniego działania układu krążenia i właściwej pracy serca. Najczęściej przeprowadza się to na dwa sposoby. Jednym z nich jest modyfikacja układu krążenia, łącząc komorę serca bezpośrednio z układem krwionośnym, zaś drugim sposobem jest zespolenie komory z pniem płucnym, do czego często wykorzystuje się obecnie na przykład tkanki zwierzęce. Oczywiście aby efekty tej operacji były zadowalające, musi być ona przeprowadzona przez odpowiednich fachowców, którzy znają się na tym, co robią.  Na pewno niezbędne będzie także wykonanie badań, bardzo szczegółowych, dzięki którym możliwa będzie ocena stanu zdrowia pacjenta jak również dobór odpowiedniego sposobu wykonania operacji. Podobnie bowiem jak w przypadku wielu innych mogą być pewne ograniczenia, co do jej wykonania, jak na przykład stan zdrowia chorego, jego wiek czy inne schorzenia w trakcie leczenia.

Leave A Response »