Ultrasonografy w karetkach. Czy to dobry pomysł?

Bartek M. June 28, 2017 0
Ultrasonografy w karetkach. Czy to dobry pomysł?

Chyba każdy z nas miał już okazję brać udział w badaniu ultrasonografem, czyli USG. To obecnie często prowadzone badania, które są pozwalają na określenie stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie chorób w początkowej fazie rozwoju. USG jest tanie, szybkie, nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, co powoduje, że coraz częściej aparaty do tego badania widzimy nie tylko w gabinetach lekarskich, ale też w karetkach.

Ratownicy medyczni od lat walczą o to, aby ultrasonografy znalazły się w każdej karetce ratunkowej, a nie tylko w wybranych z nich. W ocenie środowiska wyposażenie ich w USG pomoże w poprawie prowadzenia czynności ratunkowych przez ratownika medycznego. Dzięki temu jeszcze zanim pacjent dotrze do szpitala, można już przygotować wstępną diagnozę dotyczącą jego stanu oraz rozpocząć odpowiednie działania skierowane na ratowanie życia czy zdrowia.

Poprzez badanie USG możemy błyskawicznie, nawet w mniej niż minutę, określić stan różnych narządów chorego. Dotyczy to między innymi narządów zlokalizowanych w obrębi jamy brzusznej – wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelit, nerek, także można wykonać badanie obrazując stan serca, naczyń krwionośnych i przepływu krwi, badanie gruczołów, aby wspomnieć tylko o niektórych możliwościach zastosowania ultrasonografów.

Gdy takie urządzenie będzie do dyspozycji już w karetce, wtedy procedura diagnostyczna nie będzie musiała przenosić się do szpitala, a tym samym oszczędza się czas, co z kolei przekłada się na lepsze rokowania pacjenta. Dodatkowo możliwe będzie zmniejszenie kolejek do badania USG w oddziałach ratowniczych, dlatego jest to dodatkowy atut montażu tego rodzaju urządzeń w karetkach pogotowia ratunkowego.

Niestety, ultrasonografy nie są tanim sprzętem. Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, wobec tego wyposażenie wszystkich karetek w nowoczesny sprzęt USG byłoby sporym wydatkiem. Niemniej jednak z punktu widzenia medycyny jest on jak najbardziej usprawiedliwiony, biorąc pod uwagę korzyści, jakie możemy dzięki niemu uzyskać.

Leave A Response »