Za co odpowiada szyszynka

Marcin B. February 22, 2017 0
Za co odpowiada szyszynka

Zasadniczo każdy lub prawie każdy z nas słyszał o czymś takim jak szyszynka. Nie każdy jednak wie, co to jest, gdzie to jest umiejscowione i tak naprawdę za co odpowiada. Śpieszymy zatem, aby ów problem, aby to pojęcie wyjaśnić. Szyszynka to pewien gruczoł w ciele człowieka, który jest zlokalizowany w okolicach ludzkiego mózgu. Mały gruczoł, którego znaczenie jest, jednakże bardzo szczególne, żeby nie powiedzieć, że jest ono kluczowe. Za co więc odpowiada owa szyszynka? Podstawowym jej działaniem jest wydzielania serotoniny oraz melatoniny. Można więc powiedzieć, że jest to gruczoł, który w głównej mierze odpowiada za nasz zegar biologiczny, w głównej mierze odpowiada za nasz spokojny sen i za nasz odpoczynek.

Czym jest serotonina?

kamagra sklepSerotonina jest bowiem tym elementem, który ma wpływ na funkcjonowanie naszego systemu nerwowego, a więc jej niedobór jak i nadmiar mogą mieć bardzo duży wpływ na nasze zachowanie i nasze samopoczucie. W godzinach nocnych serotonina ulega przekształceniu w melatoninę, dzięki której możemy mówić o dobrym śnie, o ile oczywiście ilość owej melatoniny jest odpowiednia, a w przypadku wielu osób tak wcale nie jest. Tym samym możemy mówić o bezsenności, możemy mówić o zwiększonym ryzyku zachorowalności na cukrzycę typu 2 czy też na raka prostaty.

Mówiąc o owej melatoninie, będziemy także wskazywali na to, że jej poziom bardzo mocno wpływa na odporność ludzkiego organizmu na różnego rodzaju infekcje. Czy jednak jest to już wszystko, na co wpływ ma owa szyszynka? To jeszcze nie jest wszystko. Musimy bowiem wskazać także na inne aspekty, jak chociażby na to, że szyszynka ma bezpośredni wpływ na poziom innych hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową. Niektóre z nich to niezwykle ważne źródło utrzymania naszego zdrowia w dobrym stanie.

Hormon stresu

Przykładem może być chociażby prolaktyna, która jak najbardziej słusznie zwana jest hormonem stresu, a jej zbyt wielki poziom oznacza dosyć poważne problemy zdrowotne. Szyszynka ma bardzo duży wpływ na układ rozrodczy. Jeśli mówimy bowiem o nadczynności szyszynki, to może to mieć bezpośredni wpływ na zbyt szybki rozwój płciowy i odwrotnie, gdy stwierdzimy niedoczynność szyszynki, to może to oznaczać zbyt wolny, zbyt późny rozwój płciowy danej osoby. Szyszynka jak widać, jest bardzo istotnym elementem wpływającym na bardzo wiele różnych aspektów związanych z naszym zdrowiem, z prawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu i nie możemy jej bagatelizować. Szyszynka to maleńki organ, ale jego znaczenie dla zdrowia człowieka jest ogromne.

Leave A Response »