Zespół dziecka potrząsanego

Marcin B. August 8, 2017 0
Zespół dziecka potrząsanego

SBS to skrót od zespołu dziecka potrząsanego. Jest to zespół cechujący się rodzajem pewnego uszkodzenia mózgu oraz kręgosłupa. SBS może powstać jeżeli gwałtownie potrząsamy małym dzieckiem. Nie oznacza to, że potrząsanie musi być objawem agresji z naszej strony, albowiem do tego typu uszkodzeń bardzo często dochodzi również w czasie zabawy, a nawet intensywnego kołysania. Zupełnie nieświadomie możemy naszemu dziecku wyrządzić krzywdę. W jaki sposób zapobiec syndromowi SBS?

SBS – shaken baby syndrome

SBS – shaken baby syndrome czyli zespół dziecka potrząsanego można określić jako formę przemocy wobec malucha. Polega ona na potrząsaniu dzieckiem, bądź też uderzaniu go, szczególnie w głowę. Tego typu przemoc może mieć poważne konsekwencje ponieważ może dojść do znacznego uszkodzenia nie tylko w obrębie mózgu, ale również szyi czy kręgosłupa. Tym samym może dojść do kalectwa lub nawet śmierci dziecka.

Najczęściej tego typu urazy dotykają dzieci poniżej drugiego roku życia. Warto jednak wiedzieć, że mogą pojawić się nawet do piątego roku życia. Do przemocy wobec dzieci dochodzi na ogół w rodzinach ze złym statusem socjoekonomicznym. Zdarza się, że sprawcami są rodzice, bądź nieodpowiedzialne opiekunki dziecka. Najczęściej przemoc tego typu pojawia się wśród matek, które cierpią na depresję poporodową. Przyczyną agresji jest płacz dziecka.

Przyczyny SBS

kamagra sklepSBS ma wiele przyczyn, najważniejszą jest jednak to niemowlęta mają dużą, nieproporcjonalną względem tułowia głowę. Dodatkowo mięśnie, które odpowiedzialne są za stabilizację są bardzo słabo rozwinięte. Dodatkowo niemowlaki mają również niezarośnięte jeszcze ciemiączka, zaś naczynia krwionośne w mózgu są bardzo delikatne. W czasie potrząsania dzieckiem, główka porusza się gwałtownie, przez co może dojść rozerwania naczyń krwionośnych a nawet do całkowitego zniszczenia komórek mózgowych. Wystarczy kilka sekund potrząsania aby doprowadzić do negatywnych i bardzo niebezpiecznych zmian w obrębie mózgu dziecka.

Zespół dziecka potrząsanego – objawy

Objawy SBS zależą w dużej mierze od czasu trwania potrząsania, intensywności, lub tez siły uderzeń. Najczęstszymi objawami są:

 • krwiak podtwardówkowy
 • obrzęk mózgu
 • krwotok w siatkówce
 • pojedyncze siniaki w obrębie głowy, szyi i klatki piersiowej
 • zadrapania
 • otarcia
 • pogorszenie wzroku, a nawet ślepota
 • pęknięcia czaszki
 • złamania żeber i w obrębie kończyn

Urazy sprawiają, że dziecko staje się apatyczne, ospałe, drażliwe. Pojawić się mogą zaburzenia z układem krążenia, oddychaniem, zaś apetyt jest zmniejszony. Niekiedy pojawiają się również wymioty. Owe symptomy mogą świadczyć o uszkodzeniu mózgu dziecka. Niekiedy pojawiają się również bardzo poważne objawy SBS, takie jak:

 • napady padaczkowe,
 • śpiączka,
 • stupor dysocjacyjny

Syndrom prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Powodować może ślepotę, opóźnienie w rozwoju, trudność w mowie, czy też w uczeniu się.

Leave A Response »