Których owoców nie możemy jeść prosto z krzaka?

Aneta Rachwał - Adamczyk July 24, 2018 0
Których owoców nie możemy jeść prosto z krzaka?

Owoców leśnych nie powinniśmy jeść nigdy prosto z krzaka. Dzieje się tak, dlatego, że istnieje ryzyko, że na owocach znajdują się jaja pasożyta, wywołującego chorobę zwaną bąblowicą. Jakich owoców nie powinniśmy jeść prosto z krzaka podczas spaceru w lesie?

Jakich owoców powinniśmy unikać?

Do owoców leśnych bardzo często przyczepione są jaja tasiemca, które dla człowieka są niewidoczne gołym okiem. Przenoszone są one przez dzikie zwierzęta, między innymi dziki, jenoty, czy lisy. Pasożyt bardzo podstępnie rozwija się w organizmie. Po zjedzeniu skażonych owoców, jaja dostają się do krwi, a następnie przenikają do wątroby. Dodatkowo po powrocie z wycieczki powinniśmy dokładnie umyć ręce, bowiem w ten sposób może również nastąpić zakażenie.

Owoce, na które należy uważać:

  • Jagody, zwane też borówkami, czy czernicami, są niskimi krzewinami, które w lasach występują w dużej ilości. Zbierać je można od lipca do września. Pamiętajmy jednak, że są skupiskiem jaj pasożytów, co sprawia, że przed spożyciem należy je dokładnie umyć.
  • Poziomki również mogą być siedliskiem pasożytów. Najczęściej znajdziemy je na skraju lasu, czy też nasłonecznionej polanie. Cechują się doskonałymi wartościami dla naszego zdrowia, jednakże również powinniśmy pamiętać o ich umyciu.
  • Jeżyny spotykamy w całych partiach niżów górskich, w lasach, zaroślach, czy też nawet w przydrożnych miedzach. Na terenie Polski rośnie około 50 różnych gatunków roślin, wszystkie z nich są pyszne i smaczne, ale również nie należy spożywać ich bez umycia.

Leave A Response »