Wiosna – to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe, słońce świeci pełnymi promieniami, trawa zaczyna być zielona i pachnąca, a na łąkach pojawiają się pierwsze kwiaty. Większość z nas wyczekuje tego czasu po wyczerpującej jesieni i zimie. Jest jednak grupa ludzi, która wręcz obawia się nadejścia wiosny, a to dlatego, że w tym czasie swoje największe żniwo zbiera ona… Alergia, bo o niej mowa, choć to choroba niezagrażająca bezpośrednio naszemu życiu, sprawia, że może je naprawdę utrudnić, zwłaszcza, gdy jest nieodpowiednio leczona.
Główne przyczyny alergii
Warto wspomnieć, że pierwszy raz termin alergia został użyty przez Clemensa Petera von Pirqueta, pediatrę i jednocześnie naukowca w 1906 roku. Dziś alergia oznacza patologiczną odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych przeciwciał. Przeciwciała te nazywane są alergenami.
Jeśli chodzi o same przyczyny alergii, to zależne jest od tego, czy chory cierpi na nią od dziecka, czy w późniejszym etapie życia. Jeżeli alergia jest wykryta krótko po narodzinach może to być uwarunkowanie genetyczne, co też nie jest regułą. Zarówno na przyczyny, jak i rozwój alergii mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe takie jak: zanieczyszczone powietrze, czy dym papierosowy.
Na co tak naprawdę jesteśmy uczuleni?
Najczęściej są to pyłki, różnego rodzaju kwiaty, rośliny, trawy. Dlatego też najwięcej chorych cierpi w porze wiosennej.
Rodzaje alergii i podstawowe objawy
Alergia w gruncie rzeczy jest pojęciem złożonym. U każdego z nas może występować w innej postaci. Najczęściej jednak dotyka górne drogi oddechowe. Wtedy go głównych objawów należy nadmierne kichanie, suchy kaszel, duszności, katar, często występuje krwawienie z nosa. W przypadku kaszlu szczególnie należy uważać, by nie dopuścić do astmy – ta nie odpowiednio leczona może zagrażać naszemu życiu.
Choroba może również zaatakować naszą skórę, wtedy to na naszym ciele pojawiają się charakterystyczne zaczerwienienia i wypryski.
Do rzadziej odnotowywanych objawów można zaliczyć także biegunki, wymioty i nudności.
Alergia – leczenie
Leczenie alergii również uzależnione jest od jej rodzaju. Do częstych metod zalicza się Immunoterapie, którą lekarze stosują wtedy, gdy inne sposoby leczenia (także te farmakologiczne) nie zdają egzaminu. Istnieje również wiele metod alternatywnych takich jak: płukanie jamy nosowej przy użyciu soli fizjologicznej, czy stosowanie specjalnych baz do skóry.
Wstrząs anafilaktyczny
To najbardziej niebezpieczny ,,owoc” alergii. Trzeba na niego szczególnie uważać, gdyż późno wykryty zagraża bezpośrednio naszemu życiu. By do niego nie dopuścić powinniśmy być wyczuleni na takie objawy jak: problemy z oddychaniem, bóle brzucha, wypryski, niskie ciśnienie, podwyższone tętno, a nawet utrata świadomości. Wtedy natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.
Higiena przede wszystkim
Choć nie mamy wpływu na czynniki z zewnątrz, to jednak zadbajmy o to, aby we własnym domu stworzyć sobie bezpieczne warunki do życia z alergią. Wietrzmy pomieszczenia, dbajmy o ich czystość, kupujmy pościele z odpowiednich materiałów, przestrzegajmy diety – to wszystko sprawi, że nawet z alergią wiosną możemy czuć się naprawdę dobrze.