Alergicy – co pyli w lipcu?

Aneta Rachwał - Adamczyk July 5, 2016 0
Alergicy – co pyli w lipcu?

Pomimo, że lipiec to piękny, letni miesiąc dla alergików może być uciążliwy. Dlaczego? Wiele drzew i roślin pyli, co sprawia, że osoby uczulone mogą być narażone na wiele objawów.

Co pyli w lipcu?

W lipcu pyli szereg roślin, lecz warto wymienić między innymi pokrzywy, trawy i komosy, a także lipa pospolita. Są to alergeny wziewne, które to w największym stopniu wpływają na nasz układ oddechowy i rzadko wywołuje objawy skórne. Warto wspomnieć że w lipcu na nasz organizm oddziałują również  grzyby mikroskopowe, które to krążą w powietrzu aż do września.

Upał, wysokie temperatury sprawiają, że lipiec jest trudnym miesiącem dla alergików. Osoby uczulone z całą pewnością powinny więc sprawdzić stężenie pyłków konkretnych roślin zanim wybiorą się na wakacje. Oczywiście warto pamiętać, że intensywność pylenia roślin zależy również od warunków pogodowych.

Na jakie pyłki uważać w lipcu?

  • Zarodniki grzybów pleśniowych, których stężenie w czasie lipca może sięgać nawet 3000 zarodników na 1 metr sześcienny, dlatego powodują bardzo nasilone objawy u osób, które są uczulone.
  • Trawy które są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików. Pojawiają się już w maju zaś w lipcu osiągają apogeum pylenia. Największe stężenie pyłków traw jest rano od godziny piątej do ósmej, a także wieczorem od godziny siedemnastej do dziewiętnastej.
  • Lipa drobnoziarnista pyli jedynie w lipcu, dlatego nie musimy obawiać się jej w ciągu innych miesięcy. Wywołuje typowe objawy, jak katar sienny, zapalenie spojówek oraz objawy skórne.
  • Pokrzywa pyli przez długi okres czasu, lecz najbardziej intensywnie w lipcu. Najbardziej dokucza alergikom na terenie centralnej Polski, ponieważ to właśnie tutaj stężenie jest największe.
  • Babka zwyczajna pyli od kwietnia do września, jednakże jej stężenie jest stosunkowo niskie.
  • Szczaw zwyczajny największe stężenie ma końcem czerwca, zaś w lipcu pyli z mniejszą intensywnością.
  • Komosa biała mimo niskiego stężenia pyli aż do końca września, dlatego może dać odczuć alergikom niekorzystne objawy. Zmniejsza się jednak końcem września.

Leave A Response »