Badanie USG tarczycy, kiedy i dlaczego je wykonać?

Bartek M. November 21, 2014 0
Badanie USG tarczycy, kiedy i dlaczego je wykonać?

Na pewno wiele chorób związanych z nieprawidłowym działaniem hormonów sprawia, że człowiek ma w późniejszym czasie naprawdę wiele różnych problemów zdrowotnych. W praktyce bardzo groźne są choroby tarczycy, ponieważ mogą one doprowadzić do bardzo poważnych zaburzeń, czy też zapalenia, które doprowadzi nas do tego, że nasza tarczyca będzie wykonywać nadczynność lub niedoczynność . Są to zresztą dwa najczęściej spotykane przypadki, gdzie faktycznie powinniśmy pomyśleć od razu o tym aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia niezbędnych badań.

Co może pokazać USG tarczycy

Typowe badanie pozwala nam zobaczyć na obrazie z wykonanej obserwacji tarczyce i ewentualne problemy, które mogą z tego faktu wynikać. Najczęściej w taki sposób wykrywa się pierwsze nieprawidłowości związane właśnie z pracą tego organu. Tarczyca jest dobrze umieszczona, przez co sonda może zaobserwować wszystko, co dzieje się wewnątrz nas. Oczywiście dobry lekarz po takim badaniu nie tylko oceni rozmiar czy kształt danego gruczołu, ale także jego strukturę. Wszystko widać na badaniu ultrasonograficznym dzięki czemu możemy dokonać dokładnej analizy i zauważyć nawet najmniejsze zmiany w strukturze tak ważnego gruczołu, jak tarczyca. W taki sposób lekarz może zaobserwować także guzki i ocenić w fachowy sposób czy jest to guz złośliwy zdolny do przerzutów.

Guz

Oczywiście dalsze badania są wówczas niezbędne, ponieważ trzeba określić rodzaj guza w podobny sposób ultrasonograf może wykryć między innymi torbiel na tarczycy. Jest to najlepsza metoda wykrywania, ponieważ możemy liczyć na 100 % skuteczność. Oczywiście do dalszych czynności pozostanie sprawdzenie wszystkich właściwości guza po to, aby jak najszybciej podjąć stosowane leczenie, które będzie w stanie zniwelować negatywne skutki oddziaływania takiego nowotworu na organizm człowieka.

Kobiece problemy

Właściwie to tarczyca ma także dużą podatność na różne zapalenia. Na nie narażone są jednak kobiety co potwierdza statystyka w wieku od 30 do 55 lat włącznie. Jest to jedna z największych grup ryzyka. Powodów zapalenia może być naprawdę dużo jednak w dużej mierze taki stan mogą wywołać wirusy, czy też inne bakterie. Każde zapalenie niezależnie od przyczyn i rodzaju powoduje poważne zaburzenia w produkcji hormonów. Oczywiście po pewnym czasie odbija się to na nieprawidłowej pracy całego organizmu co jest szczególnie niebezpieczne i trzeba na to uważać .

Podział zapaleń

Zapalenia najczęściej dzielimy na ostre, które występują wskutek różnych infekcji związanych z wirusem i bakteriami. W niektórych przypadkach mogą one nawet przypominać objawami zwykłe przeziębienie i dlatego tak często je bagatelizujemy. W ich leczeniu wystarczy zwykła farmakologia i stała kontrola a objawy znikną po kilku tygodniach. Gorzej jednak, jeśli stwierdzi się przewlekłe zapalenie tarczycy. Wtedy musimy jak najszybciej właściwie zareagować. Symptomem takiego ciężkiego zapalenia jest przybieranie na wadze niezależnie od nawyków żywieniowych. W takiej sytuacji badanie wydaje się być konieczne.

Comments are closed.