Choroby, którymi możesz zarazić się na siłowni

Aneta Rachwał - Adamczyk May 14, 2017 0
Choroby, którymi możesz zarazić się na siłowni

Siłownia czy też basen to nie tylko metoda na spędzenie wolnego czasu, zadbanie o swoją kondycję i samopoczucie. Niekiedy na siłowni możemy zarazić się chorobami, jeżeli nie zachowamy właściwej ostrożności. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Pomimo faktu, że regularne chodzenie na siłownię to najczęściej skojarzenie ze zdrowiem, piękną sylwetką i zadbaniem o swoje samopoczucie to jednak niekiedy może mieć negatywne konsekwencje. Jakie zagrożenia może nieść dla naszego zdrowia siłownia?

  • Grzybica stóp i paznokci

Niestety najczęściej występującym schorzeniem jakiego możemy nabawić się  na siłowni jest grzybica stóp i paznokci. Grzyby są wszędzie, na całej siłowni, dlatego łatwo możemy się nimi zarazić. Wystarczy boso korzystać z szatni czy z prysznica. Skutkiem może być łuszczenie się skóry bo bokach oraz na spodzie stóp. Zmianę tę trudno wyleczyć, dlatego o wiele łatwiej jej zapobiegać. Wystarczy poruszać się po siłowni w butach i zadbać aby stopy były czyste oraz suche.

  • Pałeczka ropy błękitnej

Pałeczka ropy błękitnej to bakteria, która rozwija się w ciepłej wodzie, co sprawia, że najczęściej możemy nabawić się jej w jacuzzi. Dodatkowo bakteria ta może wywołać zapalenie mieszków włosowatych, dlatego też objawia się czerwoną i swędzącą wysypką. Aby zapobiec chorobie należy kąpać się w czepku a także w wodzie o odpowiedniej ilości chloru.

  • Wirus grypy i przeziębienie

Wirusy grypy i przeziębień mogą przeżyć wiele godzin, co sprawia że czaić się mogą na wszelkich powierzchniach na siłowni. Każdy sprzęt może być więc siedliskiem zarazków, które prowadzą do wszelkiego typu infekcji a nawet grypy. Można ochronić się dezynfekując sprzęt przed użyciem, a także obowiązkowo po treningu umyć ręce.

  • Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty jest bakterią żyjącą na skórze oraz w nosie. Można ją przenieść z łatwością na sprzęt na siłowni. Osoba, która ćwiczy na takim sprzęcie nie tylko przejmuje bakterie, ale jeśli ma nawet niewielką ranę na skórze może bakteria przedostać się do organizmu.

 

Leave A Response »