Co należy wiedzieć o wyrywaniu ósemki?

Bartek M. November 17, 2017 1
Co należy wiedzieć o wyrywaniu ósemki?

Ósemki zwane zębami mądrości wyżynają się ostatnie – między 17 a 21 rokiem życia. Jako zęby trzonowe służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmu. W wyniku zmian ewolucyjnych zęby te nie tylko przestały być niezbędne człowiekowi, lecz także stały się przyczyną wielu problemów u pacjentów. Powikłania związane z wyżynaniem się ósemek sprawiły, że obecnie bardzo popularną praktyką jest ekstrakcja tychże zębów.

Jakie powikłania powoduje wyżynanie się ósemek?

Bywa, że zęby układają się w pozycji uniemożliwiającej całkowite wyrżnięcie, a także nie mieszczą się w szczęce – wtedy, wyżynając się, powodują zakrzywienie pozostałych zębów oraz przyczyniają się do tworzenia ciasnych szczelin międzyzębowych. Dodatkowo ciasno ułożone zęby trudno jest wyczyścić, co jest przyczyną namnażania się bakterii oraz prowadzi do próchnicy. Próchnica jest również jednym z największych problemów dotykających same zęby mądrości. Umiejscowienie ósemek uniemożliwia dokładne szczotkowanie, przez co bardzo szybko powstają w nich ubytki. Jeśli więc stomatolog stwierdzi potrzebę leczenia kanałowego, pacjenci zazwyczaj wolą zdecydować się na ekstrakcję problematycznego zęba. Nieprzyjemne dolegliwości w postaci zapalenia dziąsła powoduje również krzywe lub częściowe wyrżnięcie zębów mądrości. Bywa również, że ósemki zostają całkowicie zatrzymane i znajdują się w dziąśle. Jeśli są źle ułożone, uciskają na korzenie sąsiedniej siódemki i stłaczają pozostałe zęby – gdy problem jest poważny, usuwa się zawiązki zęba.

Jak widać powikłania, które związane są z wyżynaniem się zębów mądrości, niejednokrotnie zmuszają do ich usunięcia. Jak więc przygotować się na taki zabieg? Jak on wygląda?

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Przed zabiegiem usuwania ósemek wykonuje się tomografię, tak aby dokładnie poznać ułożenie zęba i zaplanować ekstrakcję. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sam proces usunięcia zęba trwa od kilkunastu minut do pół godziny – zależy to od konkretnego przypadku. Niekiedy, aby rana szybciej zagoiła się, zakłada się szwy.

Po zabiegu należy spodziewać się bólu, który trwać może przez dzień lub dwa. Aby go załagodzić, można przyjmować tabletki przeciwbólowe. Niestety utrudnione będzie również jedzenie, dlatego najlepiej spożywać potrawy półpłynne. Z diety powinno się usunąć kawę, herbatę oraz alkohol.  Należy bezwzględnie utrzymać czystość rany, a więc nie można palić papierosów, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej i narażać rany na otarcia np. szczoteczką do zębów.  Ulgę mogą przynieść chłodne okłady oraz ssanie kostek lodu. Przestrzeganie powyższych zaleceń jest niezbędne, aby rana prawidłowo goiła się i nie powstały uciążliwe stany zapalne. Pamiętajmy, że gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, powinniśmy udać się na konsultację do stomatologa.

Źródło: Bianco – Dentysta

One Comment »

  1. Niezbędnik Domowy November 17, 2017 at 6:32 pm - Reply

    Czeka mnie taki zabieg, więc trochę się denerwuje. Mam nadzieję, że nie będzie żadnych powikłań.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂

Leave A Response »