Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Bartek M. October 24, 2016 0
Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Jedną z tajemniczych chorób układu pokarmowego jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Jak się objawia i w jaki sposób przebiega leczenie?

Nieswoiste zapalenie jelit

W układzie pokarmowym rozwijają się różne stany zapalne. Często przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Układowi pokarmowemu szkodzi stres, dysbioza jelit, niewłaściwa dieta. W grupie chorób nazywanych nieswoistym zapaleniem jelit, które mają podłoże autoimmunologiczne, znajduje się również choroba Leśniowskiego-Crohna.

Objawy choroby

Choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć całego przewodu pokarmowego. Jej objawy mogą się ujawniać w jamie ustnej, jelitach czy odbycie. Równocześnie może rozwinąć się kilka ognisk zapalnych. W diagnostyce choroby zwraca się uwagę na objawy takie jak spadek masy ciała, bóle brzucha i wzdęcia, biegunki z krwią i śluzem, powstawanie przetok między jelitem a pęcherzem bądź pochwą u kobiet. Charakterystyczne jest także osłabienie organizmu, gorączka oraz ropnie okołoodbytnicze.

Leczenie

Ze względu na niewyjaśnione przyczyny choroby jej skuteczne leczenie jest trudne. Nawet, dokonywana w ekstremalnych przypadkach resekcja częsci jelita nie gwarantuje braku nawrotów.
Dla leczenia choroby ważna jest odpowiednia dieta. Powinna być ona prawidłowo zbilansowana. Wyłącza się produkty, które powodują nasilenie objawów, uzupełnia się stale witaminy i mikroelementy, które z powodu przewlekłych biegunek “uciekają” z organizmu. Wśród stosowanych leków wymienia się środki przeciwzapalne oraz immunopresyjne. Coraz cześciej mówi się także o korzystnym wpływie bakterii probiotycznych, których szczepy dostarczać można organizmowi poprzez zażywanie takich sumplementów jak na przykład LACTORAL. Mikroflora jelitowa bytuje w układzie pokarmowym zdrowego człowieka, mając korzystne oddziaływanie na trawienie, higienę jelit, metabolizm czy odporność na infekcje. W chorobie Leśniowskiego-Crohna flora ta jest systematycznie naruszana i osłabiana, stąd pozytywny wpływ probiotyków na osoby chore.
Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie www.lactoral.pl.

Objawów chorób przewodu pokarmowego nie należy bagatelizować. Schorzenia te mogą powiem prowadzić do groźnych powikłań, których leczenie będzie jeszcze bardziej skomplikowane.

Leave A Response »