Czym jest stres pogodowy?

Marcin B. April 24, 2015 0
Czym jest stres pogodowy?

Ze stresem możemy mieć do czynienia nie tylko w przypadku wystąpienia trudnych sytuacji życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, czy utrata pracy, ale nawet na skutek zmiany pogody. Taka nadwrażliwość na zmiany pogody obserwuje się zwłaszcza o osób z niskim ciśnieniem tętniczym, cukrzyków i rekonwalescentów. Czym spowodowany jest i jak objawia się ten stres pogodowy?

stres pogodowySiła obronna ludzkiego organizmu słabnie na skutek długotrwałego upału, silnych i porywistych wiatrów oraz jesiennej słoty. Dodatkowo duże skoki ciśnienia i nagłe zmiany temperatury mogą wywołać złe samopoczucie. Niedobór światła słonecznego, który występuje zwłaszcza w zimowe dni, powoduje wzrosty melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za fazy snu i zasypiania organizmu. W efekcie obserwuje się widoczny wpływ pogody na zdrowie w postaci pogorszenia nastroju, spadku aktywności fizycznej oraz nasilenia się objawów bólowych występujących i przewlekle chorych. Powyższe objawy mogą być początkiem depresji pogodowej.

Stres pogodowy obserwujemy zwłaszcza zimą, gdy nasilają się bóle reumatyczne, wysokie ciśnienie krwi oraz skłonności do infekcji. U osób ze słabą odpornością na zmiany pogody objawy meteoropatii to ciągłe bóle głowy, znużenie, senność i zniechęcenie nie tylko do codziennych zajęć, ale i do ulubionych rozrywek, czy sportu. Skrajnym i najniebezpieczniejszym objawem są jednak myśli samobójcze, które pojawiają się zwłaszcza podczas silnych wiatrów.

Jak do tej pory nikt nie wymyślił stuprocentowo skutecznego środka na leczenie meteoropatii i stresu pogodowego. Ani dla mężczyzn, ani dla kobiet. Warto jednak spróbować skorzystać z gorącej i aromatycznej kąpieli, wypić filiżankę mocnej kawy albo wyjść na półgodzinny spacer, aby dotlenić organizm. Być może takie na pierwszy rzut oka proste i prozaiczne czynności pomogą przezwyciężyć wszelkie bóle i dolegliwości pojawiające się wraz ze zmianą aury pogodowej.

Leave A Response »