Diagnostyka jako jeden z elementów leczenia stomatologicznego

Bartek M. November 21, 2014 0

W praktyce różne badania stomatologiczne sprawiają, że jesteśmy w stanie naprawdę szybko wykryć różne schorzenia tak zwanych tkanek miękkich czy twardych, a nawet i kości zwłaszcza, jeśli wszystko dzieje się w obrębie naszej jamy ustnej. W praktyce takie badania, czy też obserwacja to jeden z wielu elementów, które wykonujemy w ogólnym procesie leczenia stomatologicznego. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dobrać właściwy sposób leczenia, przez co minimalizujemy stopień ryzyka, który mógłby sprawić, że nasze działania zakończą się niepowodzeniem.

Wywiad podstawą

Zawsze w pierwszej fazie badania diagnostycznego przeprowadza się wywiad z pacjentem. W ten prosty sposób lekarz stomatolog ma możliwość poinformowania nas o zaistniałych zmianach. Bardzo ważne mogą być informacje o tym czy nasze zęby są nadwrażliwe na jakiś rodzaj bólu czy zaobserwowano krwawienie z dziąseł. Może to być oznacza paradontozy, która ma związek z obniżaniem się dziąseł, przez co w późniejszym stanie zęby mogą zacząć się ruszać, a nawet wypaść. Oczywiście w tego typu badaniach porusza się także inne problemy także te związane z właściwym szczotkowaniem zębów, a także czego powinniśmy używać aby dokładniej chronić swoją jamę ustną aby w przyszłości była czysta i zdrowa.

Poznać problem

Zawsze, gdy lekarz stomatolog wie z czym ma do czynienia może podjąć odpowiednie kroki, które sprawią, że w późniejszym czasie metoda leczenia będzie dobrana do konkretnego przypadku. Sprawi to, że leczenie będzie miało podwójną moc. Właściwie to dentysta musi sprawić stan nasze uzębienia, a także przyzębie i dopiero, wtedy może on stwierdzić czy zaistniały tam jakieś niebezpieczne zmiany próchnicowe. W ten sposób również odnotowuje się ubytki jednocześnie sprawdzając stan naszej błony śluzowej, czy też węzłów chłonnych, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. To właśnie te wspomniane elementy są widoczne nie są do zaobserwowania, na co dzień. Lekarze specjaliści podkreślają nawet, że to właśnie badanie RTG odgrywa naprawdę istotną rolę w prawidłowej diagnostyce stomatologicznej.

Radiologia

Każdy z nas jednak boi się tego badania. Właściwie nasze obawy są nieuzasadnione, ponieważ ogólne badanie powiązane z radiologią nie są zagrożeniem. Jest to całkowicie bezpieczna technika którą warto stosować w tego typu przypadkach. Dawka promieniowania nie jest tak szkodliwa, jak to się często wspomina, bowiem maksymalnie może ona wynosić do 0,6 Sv. Wykonanie kilkudziesięciu zdjęć na pewno nie wpłynęło, by na zwiększenie radiacji organizmu, więc jest to bezpieczny sposób.

Co ile się badać

W praktyce tego typu badania powiązanie z stomatologią powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Lekarze specjaliści od lat zajmujący się medycyną stomatologiczną zalecają jednak wizytę dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Dzieci powinny odwiedzać stomatologa przynajmniej raz na 3 miesiące co daje łącznie 4 wizyty w roku. To ważne, bowiem dzieci mają słabsze szkliwo i pojawienie się zmian chorobowych jest bardziej prawdopodobne niż u dorosłej osoby, która zachowuje czystość swojej jamy ustnej i zębów.

Comments are closed.