Dlaczego boli Cię brzuch?

Aneta Rachwał - Adamczyk June 2, 2016 0
Dlaczego boli Cię brzuch?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką się skarżymy jest ból brzucha. Trudno szybko i jednoznacznie określić jego przyczynę, ponieważ może być ich bardzo wiele. Naturalnie nie musi oznaczać poważnej przypadłości, jednakże, jeśli utrzymuje się przez długi czas nie wolno go lekceważyć.

Brzuch może boleć nas na wiele różnych sposobów, może przypominać kolkę, pulsować, gnieść czy sprawiać wrażenie skurczu. Pomimo, że najczęściej związany jest z problemami trawienia, zatruciem pokarmowym, czy też zwykłym przejedzeniem, często jego przyczyny mogą być inne i groźniejsze.

Ból brzucha przez wrzody, infekcje czy może stres?

Jeżeli ból brzucha jest ostry, krótkotrwały i nagły może być oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego, dróg żółciowych czy też niedrożności jelit. Z kolei, kiedy cechuje się charakterem przewlekłym i ma nieco mniejsze nasilenie, wówczas może świadczyć nie tylko o wrzodach żołądka, ale nawet o nowotworze.

Bardzo częstą przyczyną bolącego brzucha są infekcje ze strony układu pokarmowego. Są one wywołane przez wirusy bądź też zły sposób odżywiania. Ból brzucha może towarzyszyć także przeziębieniom, lub chorobom układu moczowego. Bardzo często zmagają się z nim osoby, które cierpią na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lub stawów.

Ostry ból brzucha

Najgroźniejszy dla naszego całego organizmu jest ostry ból brzucha, ponieważ może on być objawem zawału serca. Winowajcą jest stres, dlatego też w takim przypadku nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

W czasie konsultacji lekarskiej doktor nie tylko bada pacjenta, ale także przeprowadza szczegółowy wywiad, dzięki któremu można postawić adekwatną diagnozę. Niezwykle istotne jest to, w jakiej części brzucha, ból jest zlokalizowany, a także fakt, czy jest on ostry, przewlekły, czy też nagły. Aby diagnoza była prawidłowa lekarz musi poznać wszelkie objawy, które towarzyszą bólowi. Mogą się, bowiem pojawić wymioty, biegunki, zaparcia, czy też zgaga. Dzięki adekwatnym badaniom z całą pewnością określimy przyczynę bólu brzucha i będziemy mogli podjąć skuteczne środki.

Leave A Response »