Emolient – co to jest i jak działa?

Bartek M. June 1, 2018 0
Emolient – co to jest i jak działa?

Ostatnio bardzo często słyszymy o emolientach jako produktach, które mają niesamowite właściwości pielęgnacyjne. Niektórym wydaje się, że każdy krem nawilżający jest emolientem, co oczywiście jest błędnym twierdzeniem. Czym tak naprawdę są emolienty? Do jakiej skóry są polecane?

Czym są emolienty i jak działają?

Emolienty to preparaty, które pielęgnują skórę, pozostawiając na niej warstwę ochronną. Ta z kolei zapobiega odparowywaniu wody oraz innych cennych składników, dzięki czemu skóra pozostaje dłużej nawilżona. Wszystko przez to, że emolienty nie rozpuszczają się w wodzie. Takie preparaty nadaje skórze śliski wygląd i tworzy na niej tłusty film. Poza tym zmiękcza skórę, regeneruje ją i odżywia.

Preparaty tego typu pozbawione są substancji zapachowych oraz barwników, dzięki czemu są bezpieczne dla wrażliwej skóry i hipoalergiczne. Z czego najczęściej wytwarzane są emolienty? Podstawowym składnikiem jest zwykle olej z konopii, wzbogacony o kwasy nienasycone omega 6 i omega 3. W emolientach znajdziemy też substancje hydrofoliowe i polimery – tlenek etylu, alkohol winylowy czy modyfikowane polisiloksany. Często emolienty uzupełniane są o pochodne gliceryny czy naturalne substancje, takie jak wazelina i lanolina. Do emoliencyjnych substancji zaliczamy też olej parafinowy, inne oleje roślinne, glicerynę oraz silikony.

Emolienty mogą występować pod trzema postaciami. Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne są kremy, które nawilżają i wygładzają skórę oraz zapobiegają odparowaniu wody. W postaci maści nadają skórze gładkości. Ostatnia forma to lotiony o mlecznej konsystencji, które mają zatrzymywać wodę w skórze.

Dla kogo polecane są emolienty?

Przede wszystkim emolienty polecane są dla osób, które mają problem z wrażliwą i suchą skórą. Najczęściej są to osoby, u których bariera naskórkowa jest uszkodzona, przez co skóra szybko się wysusza. Ponadto emolienty mają za zadanie chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Sprawdzają się również jako pomoc w gojeniu się ran.

Bardzo często lekarze przepisują emolienty osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry. Problemy skórne dotyczą też osób, które mają problem z alergiami pokarmowymi, np. nietolerancją laktozy. Wówczas emolienty proponowane są jako dodatek do leczenia kortykosteroidami czy inhibitorami kalcyneuryny. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku łączenia emolientów z kortykosteroidami musimy uważać. Po pewnym czasie ich stosowania organizm przestaje tolerować tego typu preparaty i zamiast pielęgnować skórę, emolienty wywołują podrażnienia lub nawet zaostrzają atopowe zapalenie skóry. To akurat sprawka wielu dodatków, takich jak glikol propylenowy, emulgatory czy choćby witamina C.

Emolienty polecane są też jako środki pielęgnacyjne dla noworodków i niemowląt. Ich skóra jest cienka, przez co woda szybciej paruje, powodując przesuszenia. Wśród preparatów dla dzieci znajdziemy zarówno mleczka i balsamy do ciała, jak i płyny oraz emulsje do kąpieli.

Jeśli chcecie poczytać więcej o działaniu emolientów, zajrzyjcie na stronę: www.latopic.pl.

Leave A Response »