Grypa żołądkowa

Bartek M. June 28, 2016 0
Grypa żołądkowa

Nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Należy jednak na nią uważać, a co najważniejsze leczyć, gdyż jest wyjątkowo uciążliwa. Mowa o grypie żołądkowej, która dopada wielu z nas. Wywołana jest w głównej mierze przez rotawirusy, które atakują nasz układ pokarmowy. Dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć jak najszybciej ją zdiagnozować, oraz (co najważniejsze!) jak sobie z nią radzić.

Objawy grypy żołądkowej

W przypadku objawów grypy żołądkowej trzeba mieć się szczególnie na baczności. W pierwszej fazie bowiem zazwyczaj pojawia się zmęczenie i brak apetytu, co wielu pacjentów myli z przeziębieniem, lub innego rodzaju podobną infekcją. Dopiero po paru dniach mogą się pojawić nudności i wymioty.

Grypa żołądkowa – leczenie

Warto więc zadać sobie pytanie – jak leczyć grypę żołądkową? Tu przede wszystkim liczy się odpowiednia dieta. Pierwsze dni, to wyłącznie suche pieczywo i woda. Po dwóch – trzech dniach warto wprowadzić kleiki ryżowe, na wodzie, bez dodatku cukru. Z czasem można stopniowo wprowadzać ,,normalne” produkty, najlepiej zaczynając od suchych, gotowanych warzyw.

Grypa jelitowa

To kolejna przypadłość, która obok grypy żołądkowej często atakuje nasz organizm. Przy czym jeśli chodzi o jej przyczyny, to tu obok wspomnianych rotawirusów są jeszcze notowirusy, czy, adeonwirusy. Grypa jelitowa – w przeciwieństwie do grypy żołądkowej jej objawy są niemal od razu charakterystyczne. Przede wszystkim jest to wysoka biegunka. Dodatkowo mogą pojawić się także nudności, wymioty, wysypka, oraz wysoka gorączka.

Grypa jelitowa – leczenie

Podobnie jak w przypadku grypy żołądkowej. Tu przede wszystkim liczy się dieta jelitowa, która ponownie w pierwszych dniach musi być delikatna, składająca się wyłącznie z suchego pieczywa i wody (suche pieczywo można zastąpić tak zwanymi sucharkami). Dopiero w kolejnych dniach stopniowo można sprowadzać coraz więcej standardowych posiłków.

Ważne fakty

Zarówno grypa jelitowa, jak i grypa żołądkowa mogą trwać od trzech do dziewięciu dni w zależności od nasilenia wirusa. Jak w przypadku każdej choroby, tak i tej – im szybciej trafimy w ręce specjalisty, tym lepiej. Jeśli chodzi o dietę, to również trzeba zachować szczególną ostrożność. Posiłki jak już wyżej zostało wspomniane należy wprowadzać stopniowo, a odpowiednią dietę warto zachować przez jakiś czas od ustąpienia objawów.

Grypy, a zwyczajne zatrucia

Niestety, chociażby pod względem objawów często mylimy grypę żołądkową ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Zatrucia możemy nabawić się chociażby poprzez zjedzenie nieświeżego produktu. Na szczęście zatrucie pokarmowe nie jest zaraźliwe, a jego kuracja wygląda podobnie jak w przypadku grypy jelitowej, czy żołądkowej.

Czy na grypy są lekarstwa?

To warto wspomnieć, że zarówno na grypę jelitową, jak i żołądkową nie ma jednego, określonego lekarstwa. Owszem, zapisywane są tabletki za uśmierzenie nudności, czy zahamowanie biegunki. Najlepszym lekarstwem zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jest odpowiednia dieta, oraz picie jak największej ilości wody.

Leave A Response »