Higiena intymna kobiet po porodzie

Aneta Rachwał - Adamczyk March 17, 2019 0
Higiena intymna kobiet po porodzie

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jest ważne dla naszego zdrowia w każdym wieku. Jednak w niektórych okresach naszego życia jest ona szczególnie ważna. Jednym z nich jest połóg, podczas którego ciało kobiety oczyszcza się po przebytym porodzie. Jest to też czas gojenia się ran porodowych. Szczególnie ważna jest higiena krocza, które prawdopodobnie było pęknięte, nacięte, a następnie szyte.

Zapewnij sobie doskonałą higienę

Brak odpowiedniej higieny intymnej może spowodować poważne powikłania, które niekiedy leczy się latami. Odchody połogowe i krwawienie, które trawa kilka tygodni po porodzie wymagają częstej zmiany podpasek i podkładów higienicznych. Powinno się też podmywać miejsca intymne ciepłą, bieżącą wodą po każdorazowym skorzystaniu  z toalety. Rany powinny być delikatnie osuszane jednorazowym ręcznikiem papierowym. Co ważne, nie powinno się używać do tego celu zwykłych ręczników, gąbek i myjek, jak również zwykłego mydła w kostce, gdyż są one siedliskiem bakterii, które bezpośrednio zagrażają prawidłowemu gojeniu się ran.

Najlepszym rozwiązaniem jest szare mydło w płynie. Można też zaopatrzyć się w ziołowe płyny do higieny intymnej, które są dostępne w aptekach i nie wymagają recepty od ginekologa. Niektóre z nich zawierają substancje, których zadaniem jest miejscowo znieczulić obolałe miejsca.  Należy jednak sprawdzać skład takich produktów, gdyż w tym szczególnym okresie należy unikać wszelkich substancji drażniących, sztucznych wspomagaczy zapachu czy zupełnie niepotrzebnych barwników.

 

Leave A Response »