Informacje o szczepieniach

Aneta Rachwał - Adamczyk November 29, 2018 0
Informacje o szczepieniach

Temat szczepień jest ostatnio bardzo gorący. Zwłaszcza w obliczu powstających  w naszym kraju ognisk epidemiologicznych. W całym tym zamieszaniu można odnieść wrażenie, że każdy rodzic jest specjalistą w tej dziedzinie, bo z pewnych względów decyduje się na szczepienie bądź nieszczepienie swoich dzieci. Tymczasem wiedza rodziców jest niedostateczna w tym temacie. Niepokojące są źródła informacji, z którego czerpią osoby odpowiedzialne na życie i rozwój tych całkowicie zależnych od nich maluchów.

Czy wierzyć w informacje w sieci?

Większość rodziców zadowala się informacjami z Internetu, których obecnie jest cała masa. Trzeba pamiętać, że treści tam zamieszczone mogły zostać napisane przez osoby niemające pojęcia ani o medycynie, ani o szczepieniach. Często są to osoby nieposiadające dzieci oraz tacy, których temat szczepień jest zupełnie obojętny. A zdesperowany rodzic spija te fałszywki i na ich podstawie podejmuje decyzje o życiu i zdrowiu swojego dziecka. Często kierują też nimi opinie zasłyszane od znajomych, rodziny czy osób trzecich, których dziecko w ich mniemaniu zachorowało po szczepieniu, albo nawet cofnęło się w rozwoju. Wymiana doświadczeń jest ważna w rodzicielstwie jednak trzeba znać granice. Zjawisko to jest powszechne, jednak to rodzic podejmuje ostateczną decyzję. Najkorzystniej dla wszystkich zainteresowanych jest poparcie jej racjonalnymi, naukowymi dowodami. Można ich szukać u lekarzy specjalistów czy w rzetelnych publikacjach naukowych.

Dokumenty i badania

Zawarte tam artykuły są przede wszystkim poparte badaniami. Napisany tekst wraz z wynikami badań jest wysyłany do kilku recenzentów- specjalistów z danej dziedziny. Jest to długotrwały proces, gdyż oni często proszą o badania kontrolne czy uzupełniające. Dopiero wówczas tekst zostaje dopuszczony do publikacji. Inni badacze chętnie podejmują kolejne badania w celu obalenia lub potwierdzenia zawartych w nim teorii. I w ten sposób owe informacje są na bieżąco weryfikowane i poddawane próbom. Podejmując decyzję na podstawie takich informacji zyskujemy pewność, że zapewniamy naszemu dziecku najlepszą ochronę. Wybór ten powinien być świadomy i racjonalny.

Leave A Response »