Jak dbać o zdrowie po porodzie?

Marcin B. November 7, 2016 0
Jak dbać o zdrowie po porodzie?

Rola mamy, to dla kobiety najważniejsza rola w jej życiu. Jest to piękny, a zarazem trudny czas pełen przemian i to zarówno w samym podejściu do życia, jak i w ciele. My dziś zajmiemy się tym drugim aspektem. Bo sama ciąża, jak i poród do dla organizmu przyszłej mamy prawdziwa rewolucja. Niestety często organizm płaci za poród. Dlatego poniżej krótki poradnik na temat jak dbać o zdrowie po porodzie.

Co może ucierpieć po porodzie?

Jak się okazuje poród to ogromny wysiłek dla naszej skóry. Wszelkiego rodzaju wypryski, zaczerwienienia, przebarwienia, rozstępy, przesuszenia, czy przetłuszczenia mogą tyczyć się takich części ciała jak brzuch, uda, biodra, czy pośladki. Jeśli chodzi o włosy – te mogą wypadać, oraz znacznie się przetłuszczać. Często także paznokcie stają się łamliwe. Wracając do skóry, to kobiety po porodzie narzekają również na jej brak elastyczności, oraz na pojawiające się miejscowe pajączki.

Zatem jak działać?

Na każdą z tych części ciała wskazany jest inny rodzaj pielęgnacji. W przypadku bioder, pośladków i ud najlepiej jest stosować balsam ujędrniający, oraz masaż szorstką rękawicą pod prysznicem. Jeśli chodzi o brzuch, to tu istotne jest stosowanie kremów zapewniających elastyczność, oraz nawilżenie.

Jeśli chodzi o włosy i paznokcie, tu ważna jest odpowiednia dieta, a konkretnie ta zawierająca witaminę A, B, a także magnez, krzem i cynk. Włosy powinno się maksymalnie odżywiać, a na paznokcie warto nakładać lakiery wzmacniające ich płytki.

Dbaj o swoje piersi

Piersi, to narządy, które w przypadku przyszłych mam przechodzą ogromną przemianę. Nie tylko więc zwiększają swoją objętość, ale i są szczególnie narażone na infekcje. Dlatego przede wszystkim noś biustonosz, który będzie maksymalnie wygodny. Ważne, by był on na szerokich ramiączkach. Warto także pielęgnować ich skórę oliwką, głównie po to, aby uniknąć rozstępów. Pod prysznicem zadbaj również o to, aby woda miała pokojową temperaturę.

Krocze szczególnie narażone

To oczywiście zależy też od tego jak skomplikowany był sam poród. W wielu przypadkach jednak konieczne jest zakładanie szwów, w wyniku ogromnego wysiłku w miejscach intymnych pojawiają się rany i siniaki. Najważniejsza, to odpowiednia higiena, czyli mycie do nawet 4 razy dziennie używając do tego szarego mydła, lub żelu do higieny intymnej z naturalnych składników (np. wyciąg z kory dębu). Kiedy jesteś sama możesz też pozwolić sobie na położenie się z nogami lekko ugiętymi w kolanach i rozciągniętymi, a tak, aby dostarczyć ranom możliwie jak największej porcji tlenu.

Śpij dobrze

Choć potocznie mówi się, że poprzez chociażby nocne karmienie, czy kolki wyspana mama nie istnieje. A o zdrowy sen trzeba dbać, bowiem zdrowa mama, to i zdrowe dziecko. W czasie snu bardzo ważny jest odpoczynek kręgosłupa (który również cierpi w czasie porodu), ten z kolei mogą zapewnić poduszki ortopedyczne, które zapewnią mu całkowitą regeneracje podobnie jak innym mięśniom i stawom.

Leave A Response »