Jak obliczyć dni płodne?

Marcin B. August 5, 2016 0
Jak obliczyć dni płodne?

Niektórzy wykorzystują wiedzę o tym, kiedy przypadają dni płodne kobiety do zapobiegania ciąży. Jednak takie informacje są dużo lepszym wsparciem dla planowania rodziny niż metodą antykoncepcyjną. Jak wyznaczać dni płodne?

Obliczenia i kalkulowanie

Cykl miesiączkowy przebiega w określony sposób zanim zacznie się od nowa, można więc wyliczać kiedy rozpoczynają się jego poszczególne fazy. Dla par, które planują zajście w ciążę, najistotniejszym z nich jest owulacja – dni płodne kobiety wypadają na dwa dni przed oraz dwa dni po jajeczkowaniu.

Aby wyliczyć, kiedy dokładnie kobieta jest płodna, cykl musi być regularny. Zazwyczaj trwa on od 25 do 31 dni.

Dla podręcznikowej długości cyklu, czyli 28 dni, stosuje się równanie:

28 – 18 = 10

Pierwszy dzień płodności przypada zatem na 10 dzień cyklu. Jeżeli jednak nasz cykl trwa dłużej, to sprawa się nieco komplikuje: za każdy dodatkowy dzień odejmuje się o 1 mniej.

Przykładowo: cykl kobiety trwa 31 dni. Stosujemy więc równanie:

(28 + 3) – (18 – 3) = 31 – 15 = 16

W tym przypadku pierwszy płodny dzień to 16 dzień cyklu.

Żeby ułatwić sobie sprawę, do wyznaczenia dni płodnych można zastosować specjalny kalkulator dni płodnych – wystarczy wpisać datę ostatniego krwawienia oraz średnią długość cyklu, a uzyskamy wszystkie informacje oznaczone już na kalendarzu.

Obserwacja śluzu

Inną metodą wyznaczania dni płodnych jest stała obserwacja śluzu. Jego ilość, konsystencja, zapach i barwa są wskazówkami dla kobiety, żeby mogła określić, w której fazie cyklu się aktualnie znajduje.

W czasie dni płodnych (okres okołoowulacyjny) śluz staje się przezroczysty, coraz bardziej lepki oraz ciągnący. Kobieta w tym czasie odczuwa wilgotność w przedsionku pochwy.

Śluz poowulacyjny nabiera natomiast coraz bardziej mlecznego zabarwienia, traci też elastyczność, mokrość i lepkość. Natomiast tuż przed samym kolejnym krwawieniem kobieta odczuwa suchość.

Badanie temperatury

Wraz z etapami cyklu zmienia się także temperatura ciała kobiety. Pomiaru należy dokonywać każdego dnia, zaraz po przebudzeniu, w stanie spoczynku. Co ważne, pomiarów dokonuje się zawsze tym samym termometrem, o podobnej porze i w ten sam sposób; temperaturę można bowiem mierzyć w odbycie, w pochwie lub w ustach.

Tuż przed owulacją temperatura jest na najniższym poziomie. Po jajeczkowaniu wzrasta o ok. 0,2 stopnia – na tym poziomie utrzymuje się przez ok. 10-16 dni. Przed nadejściem kolejnego krwawienia zaczyna znowu spadać.

Aby uzyskać jak największą pewność co do terminu dni płodnych, najlepiej jest stosować wszystkie opisane metody równocześnie. Przypominamy jednak, że wyznaczenie dni płodnych nie jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną.

Artykuł powstał przy współpracy z ffbaby.pl

Leave A Response »