Jak ratować dziecko w przegrzanym samochodzie?

Aneta Rachwał - Adamczyk June 30, 2017 0
Jak ratować dziecko w przegrzanym samochodzie?

Oczywiście podstawową kwestią jest to, aby dzieci nie pozostawiać w rozgrzanym samochodzie przy wysokiej temperaturze, gdyż bardzo często może to się skończyć śmiercią w wyniku przegrzania. Jednakże być może staniemy w sytuacji, gdy naszym oczom ukaże się widok uwięzionego w rozgrzanym samochodzie dziecka. Co w takiej sytuacji można zrobić, co w takiej sytuacji należy zrobić?

Pierwsze kroki

Przede wszystkim należy wybić szybę w samochodzie, za co na pewno nie grożą nam żadne konsekwencje prawne. Następnym elementem na pewno będzie ocena stanu owego dziecka, ale wpierw oczywiście musimy owe dziecko wyciągnąć z tego pojazdu. Można z bardzo dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że dziecko przebywające w rozgrzanym samochodzie będzie nieprzytomne. Oczywiście musimy zadzwonić po fachową pomoc, po pogotowie ratunkowe, a następnie przystąpić do resuscytacji. Ten proces powinien przebiegać aż do momentu przybycia fachowej pomocy, dopóki nie uzyskamy odpowiedniego efektu. Każdy człowiek, gdy jest zamknięty w rozgrzanym samochodzie, poddany jest bardzo ekstremalnym warunkom.

 

De facto ludzki mózg w temperaturze od 43 do 45 stopni przestaje wytrzymywać, a jeśli  chodzi o rozgrzany samochód, to tutaj możemy mieć do czynienia aż z 60 stopniami. W tych warunkach zawsze dochodzi do przegrzania płynów ustrojowych, a jeśli pozostajemy zamknięci w tym samochodzie przez dłuższy, przez znacznie dłuższy czas, to mamy bardzo nikłe szanse na to, aby przeżyć.

Dziecko nie ma szans w rozgrzanym aucie!

Musimy pamiętać, że w przypadku dzieci owe szanse są jeszcze bardziej ograniczone z uwagi na to, że tak młody organizm jest w sposób szczególny wrażliwy i tym samym znacznie mniej odporny na podwyższenie temperatury otoczenia. Podstawowym elementem jest zatem pamiętać o tym, aby nikogo nie pozostawiać w rozgrzanym samochodzie bez uchylonego okna, a najlepiej to po prostu nikogo w takim samochodzie w upalne dni nie należy w ogóle pozostawiać samemu. Dotyczy to dzieci, dotyczy to osób dorosłych jak również dotyczy to zwierząt domowych, które w aucie przewozimy.

Leave A Response »