Kaszel mokry u dziecka. Sprawdź, jak go skutecznie leczyć

Bartek M. October 26, 2016 0
Kaszel mokry u dziecka. Sprawdź, jak go skutecznie leczyć

Kaszel to jeden z typowych objawów przeziębienia i infekcji wirusowej. Dzieciom może przytrafić się nawet kilka razy w roku. Kaszel wykrztuśny, nazywany najczęściej kaszlem mokrym może pojawić się u dziecka na skutek zwykłego nieżytu nosa, w zapaleniu oskrzeli lub płuc. Zazwyczaj występuje w środkowej fazie infekcji.

Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny – plwociny. Kaszel mokry jest mniej gwałtowny i mniej męczący niż kaszel suchy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy go bagatelizować i czekać aż sam minie. Samo odkrztuszanie towarzyszące kaszlowi to za mało, aby pokonać chorobę. Dziecku warto podać syrop na kaszel dla dziecka, który rozrzedzi wydzielinę i ułatwi swobodne jej odkrztuszanie. Co jeszcze pomoże? O tym poniżej.

Kaszel mokry – produktywny

Kaszel mokry to dolegliwość równie częsta jak katar, z którym zresztą lubi iść w parze. Jest objawem wskazującym na zakłócenia w pracy układu oddechowego. Najczęściej powodem kaszlu mokrego jest ściekanie zapalnej wydzieliny z nosa do gardła. Śluzowa wydzielina drażni nos i tylną ścianę gardła, przez co prowokuje kaszel. Kaszel mokry u niemowlaka, przedszkolaka i ucznia bywa bardzo dokuczliwy, aczkolwiek pełni pożyteczną rolę. Dzięki niemu zalegająca wydzielina może być usunięta, a drogi oddechowe oczyszczone. I to właśnie przez tę funkcję, kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym. Czyli jest on zupełnie czymś odwrotnym niż kaszel suchy – nie niosący za sobą żadnych korzyści. Kaszel mokry można złagodzić przy pomocy domowych sposobów, zwłaszcza inhalacji i podawania dużych ilości płynów. Pomocny będzie też syrop na kaszel dla dziecka o działaniu rozrzedzającym wydzielinę i wykrztuśnym. Więcej tutaj: http://conakaszel.pl/kaszel-mokry/.

Jaki syrop na kaszel mokry?

Idealnym rozwiązaniem jest syrop o działaniu rozrzedzającym i pomagającym usunąć wydzielinę, która w miarę rozwoju infekcji staje się gęsta i lepka. Obecnie numerem jeden jest Flegamina. Syrop na kaszel dla dziecka Flegamina skutecznie zwalcza mokry kaszel, rozrzedza zalegającą wydzielinę, odkleja ją i ułatwia odkrztuszanie, a co za tym idzie efektywnie oczyszcza oskrzela. Aby dziecko chętniej przyjmowało syrop, warto wybrać Flegaminę o smaku malinowym lub truskawkowym – nie jest tak intensywna, jak Flegamina miętowa.

Inne sposoby na kaszel mokry

Syrop na kaszel dla dziecka to jedno. Pomocne jest także podawanie dziecku dużych ilości płynów. Maluchowi dobrze zrobi ciepła herbata z sokiem malinowym. Dziecku, które ukończyło 1 rok życia, można podać herbatkę ze sparzonym miodem i cytryną. Trzylatkowi można już zaserwować miód prosto ze słoika. Bardzo ważne w kuracji jest też oklepywanie. Ułatwia ono odrywanie się wydzieliny. Dziecko można, a nawet powinno się oklepywać kilka razy dziennie. Zawsze robimy to przy użyciu dłoni ułożonej w łódeczkę. Pamiętajcie, że oklepywanie zaczynamy od końca żeber i stopniowo idziemy ku górze. Warto zadbać również o nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Wilgotne powietrze będzie lepiej wpływało na rozrzedzenie gęstej wydzieliny, dzięki czemu z dnia na dzień będzie ona łatwiejsza do odkrztuszania. Powietrze można nawilżać specjalnym urządzeniem lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki. Pomocne w leczeniu kaszlu mokrego są też inhalacje. Tak naprawdę wystarczy sama woda, ale jeśli dziecko nie jest uczulone warto dodać do niej olejek eukaliptusowy lub tymiankowy. Dobre efekty przyniosą również inhalacje ziołowe, np. z szałwii lub rumianku. Inhalacje, podobnie jak wykrztuśny syrop na kaszel dla dziecka, ułatwiają odrywanie zalegającej flegmy i tym sposobem przynoszą ulgę.

Leave A Response »