Krew pod kontrolą dzięki konsultacjom z hematologiem

Bartek M. January 18, 2017 0
Krew pod kontrolą dzięki konsultacjom z hematologiem

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się regularne kontrole stanu zdrowia.

Zazwyczaj po wizycie u lekarza ogólnego nawet osoby zdrowe dostają skierowania na bardziej zaawansowane badania. Są to zazwyczaj badania krwi, których wyniki w następnej kolejności, powinien ocenić hematolog z Łodzi. Lekarz, analizując ten dokument, wskaże ewentualne zagrożenia dla zdrowia, zaleci dodatkowe badania oraz odpowie na wszystkie szczegółowe pytania.

Jakie badania może wykonać i zlecić hematolog?

Po pierwszej konsultacji nawet bardzo doświadczony lekarz nie zawsze jest w stanie dokładnie zdiagnozować problem związany z układem krwionośnym. Profesjonalny hematolog zaleci wykonanie kolejnych badań, które umożliwią prawidłowe rozpoznanie choroby, jej przyczyn i sposobów leczenia. Oprócz podstawowych badań krwi, hematolog może polecić wykonanie morfologii rozszerzonej, OB i ogólnej analizy moczu. Są to badania, które wielu pacjentów wykonuje regularnie, ale większość z nich również samodzielnie je analizuje, co bez konsultacji z lekarzem jest mało wiarygodne. Bez medycznego wykształcenia i lat praktyki zawodowej trudno nam jednoznacznie ocenić czy dany wynik jest poprawny czy jednak jakiś wskaźnik powinien zwrócić naszą uwagę. Dopiero taka rozmowa może okazać się w pełni miarodajna i dać rzeczywisty obraz sytuacji zdrowotnej.

Trudna rozmowa z hematologiem

Przed wizytą u lekarza ogólnego pacjenci zwykle nie mają żadnych obaw. Nieco inaczej podchodzą oni do specjalistów, takich jak np. hematolog – http://melissamed.pl/hematolog. Takie konsultacje budzą znacznie większe lęki i obiekcje. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że choroby układu krwionośnego są odbierane jako jedne z najniebezpieczniejszych dla zdrowia. I prawie każdy, kto planuje zapisać się do lekarza tej specjalizacji będzie miał przed oczami czarny scenariusz. Takie negatywne nastawienie, w dłuższej perspektywie czasu, prowadzi do ogromnych zaniedbań ze strony samych pacjentów. Hematologia zajmuje się wszelkimi schorzeniami układu krwiotwórczego – w tym też białaczką. Oprócz tego przywiązuje również dużą wagę do diagnostyki i leczenia niedokrwistości, zaburzeń krzepnięcia krwi, skaz krwotocznych oraz związanych z tym powikłań. W większości przypadków nie są to sytuacje zagrażające życiu, o ile zostaną wcześnie wykryte i od tego czasu będą pod stałą kontrolą specjalisty. Mając na uwadze zdrowie nasze i naszej rodziny, jedynym słusznym wyjściem z sytuacji jest porzucenie strachu na rzecz zdrowego i pełnego radości życia.

Leave A Response »