Leczenie wady wzroku

Bartek M. October 13, 2017 0
Leczenie wady wzroku

Wady wzroku pojawiają się w przypadku, gdy promienie świetlne nie ogniskują się prawidłowo na powierzchni siatkówki. Zależnie od tego, gdzie przypada miejsce ich skupienia mówimy o krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmie, który może towarzyszyć obu rodzajom wad. Dawniej jedyną metodą poprawy jakości widzenia była korekcja wzroku poprzez okulary lub soczewki kontaktowe. Obecnie coraz popularniejsza jest chirurgia refrakcyjna. Trwałe leczenie wady wzroku odbywa się poprzez krótki i bezpieczny zabieg chirurgiczny wykonany przy pomocy wiązki promieni lasera.

Najczęściej spotykane wady wzroku

Jeśli promienie świetlne wpadające do oka przez rogówkę i soczewkę skupiają się za wyposażoną w pręciki i czopki powierzchnią siatkówki, mamy do czynienia z nadwzrocznością. Krótkowzroczność występuje wówczas, gdy promienie skupiają się przed siatkówką. Obu wadom może również towarzyszyć astygmatyzm, czyli sytuacja w której nieregularny kształt rogówki powoduje, że promienie świetlne skupiają się w różnych miejscach, przed i za siatkówką. Jak wady wzroku wyglądają w praktyce?

Osoba cierpiąca na nadwzroczność lepiej widzi przedmioty znajdujące się w oddali, z kolei krótkowidz te, znajdujące się bliżej. Astygmatyk doświadcza natomiast słabszej ostrości widzenia lub obraz jest rozciągnięty w jednej płaszczyźnie. Leczenie wady wzroku odbywa się metodami chirurgicznymi, zaś w przypadku okularów lub soczewek mamy do czynienia jedynie z korekcją wzroku.

Tradycyjne leczenie wady wzroku poprzez korekcję okularami lub soczewkami kontaktowymi

Okulary, zależnie od tego, czy mają za zadanie korygować nadwzroczności czy krótkowzroczność, są wyposażone w soczewki rozpraszające lub skupiające promienie świetlne. Dobór soczewek zależy od wieku pacjenta, a przede wszystkim od wielkości wady wzroku. Bardzo ważna jest również prawidłowa korekcja astygmatyzmu od najmłodszych lat, bowiem zapobiega ona dalszemu rozwojowi wady.

Na podobnej zasadzie działają soczewki kontaktowe, choć z punktu widzenia wielu osób są one rozwiązaniem znacznie bardziej wygodnym. Poza tym w przypadku dużych wad wzroku korzystanie z soczewek korekcyjnych nie powoduje widzenia przedmiotów w nienaturalnych rozmiarach. Jednak dla wielu osób, również codzienne zdejmowanie i zakładanie soczewek bywa uciążliwe, dlatego coraz częściej pacjenci decydują się na leczenie wady wzroku lasem.

Trwałe leczenie wady wzroku metodą laserową

Nowoczesne leczenie wady wzroku laserem jest dziś zabiegiem bezpiecznym i pozbawionym jakiegokolwiek dyskomfortu dla pacjenta. Cały zabieg przeprowadzany w pozycji leżącej trwa z reguły kilkanaście minut, w trakcie których wiązki promieni laserowych sterowane komputerowo modelują kształt rogówki. System detekcji ruchu gałki ocznej w kilku płaszczyznach praktycznie eliminuje potencjalne błędy.

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym podanym w postaci kropli do oczu, natomiast pacjent po jego wykonaniu może udać się do domu. Z tego względu leczenie wady wzroku metodą laserową zyskuje coraz większą popularność.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/

Leave A Response »