Skonstruowane przez Niemieckiego Naukowca Jorga Wolff’a, początkowo miało służyć jako pomoc przy zwalczaniu niedoboru witaminy D. Szybko jednak odkryto, że ten pierwotnie nie profesjonalnie wyglądający sprzęt może zastąpić ludziom słońce. Kiedy, to w kolejnych dekadach moda na opaleniznę zaczęła rosnąć, solarium zaczęło być coraz bardziej popularne. Dziś wielu nie wyobraża sobie zimy bez pójścia nawet kilka raz w miesiącu na tak zwane ,,sztuczne opalanie”. Opalona skóra bowiem o wiele lepiej prezentuje się chociażby w karnawałowej kreacji. Solarium jednak ma zarówno swoje zalety, jak i przeciwskazania. Jeżeli jednak będziemy korzystać z niego z głową uzyskamy piękny efekt bez zbędnych konsekwencji.
Solarium – co to jest?
Jest to urządzenie służące do opalania się za pomocą promieni UV. Solarium posiada promieniowania zbliżoną do tej, którą daje nam słońce. Zwykle jednorazowe opalenie trwa nie dłużej, niż kilkanaście minut. Na efekty jednak trzeba czekać do kilku tygodni, zależne to jest jednak od indywidualnych predyspozycji każdego klienta. Mamy dwa rodzaje urządzeń – leżące, oraz stojące.
Główne zalety
To przede wszystkim ładna opalenizna. Solarium ma jednak wiele innych, przydatnych zastosowań. Przede wszystkim dostarcza organizmowi witaminę D3. Solarium również pomaga się zrelaksować i zwalczać nerwobóle. Co ciekawe, zawarte w solarium promienie UV pozytywnie wpływają na leczenie gardła i zapalenia oskrzeli. Z tego urządzenia powinni korzystać także Ci, którzy na co dzień walczą z łuszczycą, czy trądzikiem.
Solarium powoduje raka?
Niestety, wiele badań naukowych już dowiodło, iż korzystający z solarium mogą szybciej zachorować na zarówno na czerniaka złośliwego, jak i inne odmiany rana skóry. A skoro o skórze mowa, to szczególnie przy nadmiernym korzystaniu z solarium skóra starzeje się zdecydowanie szybciej. Pod wpływem promieni lamp UV może też dojść do różnego rodzaju przebarwień skóry.
Zatem kto nie powinien korzystać?
Przede wszystkim dzieci i kobiety w ciąży. Ponadto z solarium nie powinny korzystać osoby, które cierpią na: cukrzycę, choroby serca, czy układu krążenia, nerek. Solarium jest także niewskazane w przypadku osób cierpiących na padaczkę. Osoby, które mają problem z opryszczką, lub przebarwieniami skóry też nie powinny korzystać z tej usługi. Dlatego najlepiej jeśli przed rozpoczęciem korzystania z solarium skonsultujesz się z lekarzem.
Opalaj się z głową!
Zatem pierwsze seanse na solarium nie powinny wynosić więcej, niż 30 minut. Przy czym na początku warto zdecydować się na seanse 10-15 minutowe. Zawsze pamiętajmy, by odstęp między jedną, a drugą wizytą był nie krótszy, niż 3 dni. W czasie opalania szczególnie należy chronić oczy, a w przypadku kobiet brodawki i skórę po depilacji.
Czy solarium uzależnia?
Niestety tak! Szczególnie jeśli zaczynamy uważać, że jedyne, co daje nam szczęście i ładny wygląd, to opalona skóra. Trudno w to uwierzyć, ale na tanoreksję cierpi wiele osób. I to zaburzenie wymaga pomocy psychiatry, lub psychoterapeuty.