Nadciśnienie – choroba XXI wieku?

Michal January 12, 2015 0

Serce jako jeden z kluczowych organów, na co dzień para się bardzo trudną pracą – stale pompuje krew, przez co odżywia nasz organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi. Ciśnienie krwi określa się parametrami skurczu i rozkurczu. Idealne wartość to 120/80 mm/Hg. Niewielkie wahania tych wartości są jak najbardziej możliwe, aczkolwiek jeśli jeden z nich przekracza ~139/89 mm/Hg możemy podejrzewać nadciśnienie.

Do podstawowych objawów nadciśnienia należy zaliczyć:

  • szumy w uszach,
  • ból głowy,
  • rozdrażnienie,
  • bezsenność,
  • potliwość,
  • duszności,
  • uczucie ciągłego zmęczenia.

Jeśli wartości Twojego ciśnienia tętniczego krwi odbiegają od przyjętych norm, a powyższe objawy również nie są dla Ciebie obce, nie należy absolutnie bagatelizować. Nieleczone nadciśnienie może przerodzić się w większą patologię, która w efekcie może skutkować poważnymi patologiami w organizmie, które z kolei mogą prowadzić nawet do śmierci.

Podwyższone ciśnienie z reguły można leczyć stosując dietę oraz zwiększając aktywność fizyczną. Otyłość i nadwaga sprzyja bowiem nadciśnieniu. Jeśli zatem Twoja waga “nieco” odbiega od normy, warto skupić się na aspekcie redukcji wagi.

Używki takie jak papierosy i alkohol również mają wpływ w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Jak głosi prastare powiedzenie “wszystko z umiarem jest dobre”, tak dla osób z podwyższonym ciśnieniem powinny stać się swoistym zakazanym owocem.

Siedzący tryb życia, stres i brak aktywności fizycznej to kolejni winowajcy złego stanu naszej życiodajnej pompy. Serce to mięsień, który do prawidłowej pracy potrzebuje treningu. Zapewnienie odpowiedniej aktywności, pomoże utrzymać jego zdrowie na odpowiednim poziomie.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować w/w objawów, a wszelkie działania konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Leave A Response »