Naturalne metody antykoncepcyjne – kalkulator dni płodnych

Bartek M. October 6, 2016 0
Naturalne metody antykoncepcyjne – kalkulator dni płodnych

Pomimo, że medycyna współczesna oferuje kobietom bardzo wiele różnorodnych metod antykoncepcyjnych, to jednak wiele z nich decyduje się na zastosowanie sposobów naturalnych. Okazuje się, że są one tak samo skuteczne, wymagają jednak codziennej obserwacji swego ciała oraz zmian, które w nim zachodzą. Sprawdź, jakie metody antykoncepcji naturalnej masz do dyspozycji.

Metoda Rötzera, zwana objawowo – termiczną

Metoda Rötzera to metoda naturalna uchodząca za jedną z najbardziej skutecznych, Opiera się na analizie procesów, które zachodzą w ciele każdej kobiety w czasie danego cyklu. Dzięki właściwej obserwacji mamy możliwość wyznaczyć dni płodne niezwykle precyzyjnie. Aby móc to zrobić należy:

  • Codziennie mierzyć temperaturę ciała
  • Obserwować konsystencję śluzu szyjkowego
  • Sprawdzać stan szyjki
  • Notować ból podbrzusza, piersi lub gorsze samopoczucie

Takie obserwacje cyklu miesiączkowego powodują, że precyzyjnie możemy określić okres płodny oraz niepłodny.

Metoda kalendarzowa, czyli małżeński kalendarzyk

Najstarszą metodą naturalnej antykoncepcji wśród kobiet jest małżeński kalendarzyk. Dzięki niemu możemy ustalić dni płodne i niepłodne obserwując jedynie swój cykl miesiączkowy. Dotychczas metoda uważana była za stosunkowo ryzykowną wśród osób, które nie planują potomstwa, albowiem dojść może do zaburzeń owulacji, a także nieregularnych cyklów. Obecnie w dobie Internetu obliczanie dni płodnych stało się o wiele prostsze. Istnieje szereg aplikacji, a także kalkulator dni płodnych, z których korzysta ogromna ilość kobiet na świecie. W łatwy, szybki i przystępny sposób kalkulator pozwala nam ustalić, kiedy mamy dni płodne i kiedy możemy zdecydować się na bezpieczny seks. Kalkulator, podobnie jak dawniej kalendarzyk pomaga w naturalnym planowaniu rodziny i sprawdza się, jako naturalna metoda antykoncepcyjna. Najprostszą metodą jest wyliczenie dni płodnych za pomocą kalkulatora tutaj – kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/

Metoda Billingsów

Kolejną metodą naturalnej antykoncepcji jest metoda Billingsów. Opiera się ona na obserwacji tylko jednego wskaźnika, przez co uchodzi za bardzo prostą w zastosowaniu. Dzięki temu, że obserwujemy śluz szyjki macicy możemy stosunkowo dokładnie określić dni płodne oraz niepłodne, albowiem zmienia się on w ciągu całego cyklu. Śluz w czasie dni płodnych jest skąpy, gęsty oraz klejący. Z kolei w czasie dni płodnych zmienia się diametralnie, gdyż jest obfity, rozciągliwy, rzadki oraz śliski i przeźroczysty. Kiedy owulacja minie znów staje się gęsty i lepki. Owa metoda pomimo swoje prostoty stosowania wykorzystywana jest przez kobiety najrzadziej. Dzieje się tak, dlatego, że wskaźnik jest niekiedy niejednoznaczny, dlatego wiarygodny wynik zależy od wprawy oraz doświadczenia w ocenie śluzu.

Leave A Response »