Nietrzymanie moczu. Na czym polega ta przypadłość?

Marcin B. July 1, 2016 0
Nietrzymanie moczu. Na czym polega ta przypadłość?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy obojga płci, lecz kobiety cierpią na niego dwa razy częściej niż mężczyźni. Dolegliwość ta dotyka co ósmą kobietę do 39 roku życia i co drugą po menopauzie. Jest ona dla wielu z nich na tyle krępująca, że utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia wizytę u lekarza specjalisty. Mimo, że jest to choroba przewlekła, istnieją sprawdzone sposoby na jej wyleczenie.

Stopnie nietrzymania moczu

Wyróżnia się trzy stopnie nietrzymania moczu.

  1. Jest to stan, gdzie do niekontrolowanego wypływu moczu dochodzi na skutek nagłego napięcia powłok brzusznych, kiedy to w jamie brzusznej szybko rośnie ciśnienie. Chodzi tu o sytuacje takie, jak kaszel, kichnięcie czy śmiech.
  2. Wypływ moczu ma tu miejsce podczas wykonywania codziennych, normalnych czynności, jak wchodzenie po schodach czy bieganie, kiedy to dochodzi do szerokiego rozstawiania nóg.
  3. Uznaje się go na stopień najbardziej uciążliwy, jako, że do wypływu moczu dochodzi tu nawet podczas stania.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne. Bardzo często problem ten związany jest z infekcjami układu moczowo – płciowego, kiedy to borykamy się z dolegliwościami takimi, jak ból czy szczypanie podczas oddawania moczu, konieczność bardzo częstych wizyt w łazience, bóle w podbrzuszu czy gorączka. Aby się ich pozbyć, wystarczy kilkudniowa, trwająca maksymalnie czternaście dni kuracja antybiotykowa.

Nietrzymanie moczu związane może być również ze zmianami hormonalnymi. Gdy obniżeniu ulega poziom estrogenów, zmniejsza się elastyczność mięśni dna miednicy oraz przepony moczowo – płciowej, które to są mięśniami odpowiedzialnymi za utrzymanie narządów płciowych w odpowiednim położeniu. Zwiotczałe mięśnie nie są w stanie utrzymać stabilnie wewnętrznej struktury, na skutek czego dochodzi do opuszczania się narządów. Tego typu problem dotyczy przeważnie kobiet po menopauzie.

Problem z nietrzymaniem moczu pojawić może się także po porodzie. Mimo wysokiego poziomu hormonów, napięcie mięśni dna miednicy zmniejsza się, jako, że w czasie porodu ulegają one rozciągnięciu lub uszkodzeniu.

Wpływ na pojawienie się problemów z nietrzymaniem moczu może mieć także otyłość, nadużywanie środków moczopędnych czy wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej.

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Borykając się z problemem nietrzymania moczu, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w specjalne wkładki, które zapewnią komfort, ochronę i dyskrecję. Mogą się one różnić od siebie zarówno wielkością, kształtem, jak i poziomem chłonności. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pomocne mogą się okazać natomiast majtki chłonne, które zakłada się jak normalną bieliznę. Więcej informacji na temat tego typu produktów znaleźć można na stronie Tena.pl.

Niezbędne będą także regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, nazywanych również mięśniami Kegla. Przykładowy trening wygląda następująco: siadamy na krześle ustawiając nogi w lekkim rozkroku. Pochylamy się do przodu opierając łokcie na udach, a następnie napinamy i wciągamy mięśnie odbytu do wnętrza ciała, liczymy do dziesięciu, rozluźniamy licząc do pięciu i powtarzamy sześć razy.

 

Leave A Response »