Niezdrowe na sen

Aneta Rachwał - Adamczyk October 9, 2018 0
Niezdrowe na sen

To, co spożywamy, może mieć wpływ na różne aspekty naszego codziennego funkcjonowania. Istnieją przekąski, które mają bardzo zgubny wpływ na jakość naszego snu. Mogą bowiem powodować zarówno problemy z zaśnięciem, nocne budzenie się jak również i występowanie nocnych koszmarów. Sen ma tymczasem ogromne znaczenie dla jakości codziennego życia, dla zdrowia, dla zdrowego funkcjonowania.

Czego warto unikać wieczorami?

Niektóre osoby, aby móc zasnąć, sięgają po tabletki nasenne. Inne osoby stawiają na herbatki ziołowe. To oczywiście może nam pomóc, ale z drugiej strony w sposób zdecydowany należy uważać na to, po co sięgamy przed snem. Wieczorny głód może bowiem okazać się dla nas poważnym koszmarem nocnym. Przede wszystkim należy unikać pikantnych potraw. Wpływają one na zmianę temperatury ciała człowieka i tym samym zakłócają poszczególne fazy snu. Kolejnym z elementów, po który nie powinno się sięgać przed snem, są słodkie przekąski, w tym głównie mowa jest o kakao. W tych produktach mamy do czynienia z cukrem, kofeiną oraz teobrominą. Te substancje utrudniają zaśnięcie, rozszerzają naczynia krwionośne oraz pobudzają pracę serca. Z uwagi na dużą ilość cukru, należy także mówić o pobudzeniu fal mózgowych, a to może mieć swoje przełożenie na pojawienie się nocnych koszmarów.

Dawka jedzenia

Nie można nie wspomnieć także chipsach, nuggetsach jak również o makaronach. To spora dawka tłuszczu, który w kontekście spokojnego snu na pewno nie będzie korzystny. Makarony zjedzone przed snem są dawką kalorii, z którymi organizm musi sobie poradzić. Bez wątpienia więc po owe produkty można sięgać, ale co najmniej na sześć godzin przed pójściem spać. W przeciwnym razie musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, z trudnościami w zaśnięciu, z koszmarami nocnymi. Zła jakość snu tymczasem na bezpośrednie przełożenie na codzienne funkcjonowanie człowieka, na jego zdrowie. Gdy zjemy coś z produktów powyżej wymienionych, mogą nam nawet nie pomóc żadne ziołowe herbatki ani inne środki stosowane na sen.

Leave A Response »