Przewlekłe choroby skóry – zasady pielęgnacji
W profilaktycznej pielęgnacji skóry problemowej należy zwracać uwagę przede wszystkim na skład produktów, po które sięgamy. Wiele konwencjonalnych dermokosmetyków oraz artykułów drogeryjnych zawiera sztuczne barwniki i zapachy, silikony, parabeny, zagęszczacze oraz agresywne detergenty. Powodują one wysuszenie skóry, podrażnienia lub nawet uczulenia. Wobec tego, w przypadku osób zmagających się z dermatozami znacznie bezpieczniejsze są odpowiednio dobrane substancje aktywne pochodzenia roślinnego, takie jak oleje czy ekstrakty. Kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne – można je znaleźć między innymi w ofercie marki Hermz Labs. Należy pamiętać również o tym, że stan skóry znacząco pogarsza promieniowanie UV, dlatego należy chronić ją wysokimi filtrami, zwłaszcza w okresie letnim.
Naturalna pielęgnacja w przewlekłych chorobach skóry
Żaden z naturalnych preparatów nie jest uniwersalny i optymalny dla wszystkich rodzajów skóry. W przypadku każdego schorzenia zalecane są inne substancje czynne, które powinny znaleźć się w składach kosmetyków uzupełniających farmakoterapię.
Atopowe zapalenie skóry
W pielęgnacji egzemy najważniejsze jest dostarczanie skórze substancji odżywczych oraz silne nawilżenie. Można wyróżnić trzy grupy surowców, jakie powinny znaleźć się w składzie kosmetyków.
- Humektanty – nawadniają skórę nadając jej elastyczność i miękkość. Należą do nich: pantenol, alantoina, aloes oraz NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający).
- Emolienty – odbudowują warstwę lipidową naskórka i zapewniają mu ochronę. W AZS zalecane są głównie oleje z konopii siewnej, ogórecznika, wiesiołka, a także masła shea, kakaowe lub mango.
- Ceramidy – uzupełniają ubytki w strukturze skóry. Pozyskiwane są z produktów zbożowych.
Dodatkowe reguły, do których powinno się stosować posiadając skórę atopową, dotyczą kąpieli:
- temperatura wody musi mieć nie więcej niż 33°C;
- trzeba unikać gąbek lub rękawic, ponieważ mogą wywołać podrażnienia;
- zamiast produktów zawierających mydło lepiej sięgnąć po delikatne żele lub olejki o fizjologicznym dla skóry pH;
- po myciu należy delikatnie osuszać skórę bez pocierania jej ręcznikiem oraz zastosować preparat nawilżający.
Skóra atopowa jest podatna na przesuszenia i podrażnienia, dlatego kosmetyki należy dobierać ostrożnie. Pamiętaj, aby wstępnie testować nowe produkty na mniejszym obszarze ciała.
Trądzik różowaty
Na bardzo wrażliwą skórę z trądzikiem różowatym zły wpływ posiadają: zawarty w wielu tonikach alkohol, substancje zapachowe oraz intensywne peelingi. Wybierając produkty kosmetyczne należy zwracać uwagę na ich właściwości kojące i hamujące infekcje. Podobnie jak w pielęgnacji innych przewlekłych chorób skóry należy dbać o równowagę humektantowo-emolientową. Wśród naturalnych specyfików polecanych do wzmocnienia bariery lipidowej znajdują się oleje z owoców rokitnika, marakui lub oregano. Do delikatnego złuszczania polecany jest przeciwzapalny i łagodzący rumień kwas azelainowy lub domowa maseczka z płatków owsianych z kurkumą.
Łuszczyca
W łagodzeniu objawów łuszczycy głównym celem pielęgnacji powinna być normalizacja procesów odnowy naskórka. Nagromadzoną łuskę usuwa się za pomocą substancji keratolitycznych (złuszczających), a po zakończeniu takiego zabiegu uzupełnia się deficyty w warstwie lipidowej naskórka olejami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe. Do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą warto włączyć ziołowe wcierki oraz płukanki z octu jabłkowego. Zmniejszają świąd oraz posiadają właściwości antyseptyczne, a dodatkowo wzmacniają i regenerują cebulki włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry
Objawy łojotokowego zapalenia skóry można wyciszyć poprzez unikanie przesuszania i regulację pracy gruczołów łojowy. Spore znaczenie dla tego procesu posiada dieta oraz styl życia. Natomiast jeśli chodzi o produkty stosowane zewnętrznie warto skoncentrować się na:
- peelingach enzymatycznych – złuszczenie martwych komórek bez podrażniania skóry jest możliwe za pomocą preparatów zawierających enzymy z dyni lub owoców tropikalnych;
- substancjach przeciwgrzybiczych – specjaliści wskazują na zwiększoną ilość drożdżaków na skórze z objawami ŁZS, dlatego zalecane jest profilaktyczne wprowadzenie do swojej rutyny olejków eterycznych (lawendowego lub z drzewa herbacianego) oraz ziół (nagietka lub żywokostu);
- delikatnych szamponach przeciwzapalnych wzbogaconych o siarkę lub mocznik.
Podsumowując, pielęgnacja w przewlekłych chorobach skóry powinna być przede wszystkim świadoma. Należy wybierać te produkty, których składy są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych, a w zamian posiadają składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Odpowiednie kosmetyki pomagają łagodniej przejść przez najostrzejsze fazy choroby.