PMS- co to jest i jak sobie z nim radzić

Aneta Rachwał - Adamczyk January 31, 2019 0
PMS- co to jest i jak sobie z nim radzić

PMS to Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego dotyka niemal każdej kobiety w wieku rozrodczym i jest uciążliwe nie tylko dla niej, ale i dla całego jej otoczenia. Ta legendarna dolegliwość jest przedmiotem wielu żartów i anegdot, jednak z pewnością nie jest do śmiechu osobom nią bezpośrednio bądź pośrednio dotkniętych. Większość kobiet uznaje to za normalne i stara się dzielnie stawiać czoła wahaniom nastroju, temperatury czy upodobań. Wart jednak poznać dokładnie to zjawisko i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

Problem kobiet

Faktem jest, że zespół napięcia przedmiesiączkowego wywołują szalejące hormony, które są związane z cyklem owulacyjnym kobiety. Niektórzy naukowcy twierdzą, że winę ponosi nieodpowiednie odżywianie, czynniki genetyczne czy niehigieniczny tryb życia. Chodzi tutaj nie tylko o higienę osobistą ale też o higienę życia psychicznego, a więc pewną równowagę. Pomimo tego, że powszechnie uważa się okres nastoletni za nasilenie tego syndromu to okazuje się, że ich to nie dotyczy, lub dotyczy tylko wyjątków. Dzieje się tak dlatego, że dziewczyny, które dopiero zaczęły miesiączkować, przez około dwa lata jeszcze systematycznie nie jajeczkują. Zespół napięcia miesiączkowego pojawia się między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia i zwykle trwa aż do menopauzy, jeśli nie zostały podjęte kroki w kierunku leczenia i profilaktyki. Jeśli dolegliwości są silne i utrudniają normalne funkcjonowanie to należy udać się na wizytę do ginekologa. Zleci on badanie poziomu hormonów i cytologię hormonalną. Jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą, wówczas zleci on odpowiednią farmakoterapię.

Z syndromem tym świetnie radzą sobie pigułki antykoncepcyjne, które mogą nawet całkowicie zniwelować dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że zapewniają one stały poziom hormonów, przez co nie ma zjawiska skoków i spadków poziomu hormonów we krwi. Lekarz może też przepisać progesterony przyjmowane doustnie, dopochwowo lub doodbytniczo. Sposobów jest mnóstwo, trzeba tylko zwrócić uwagę na dolegliwości i udać się do specjalisty.

Leave A Response »