Po czym poznać dobrego stomatologa?

Bartek M. May 21, 2019 0

Zdrowe, piękne uzębienie to niezwykle ważny element naszego organizmu. Aby wizyty w gabinecie dentystycznym nie kojarzyły się z lękiem i bólem, warto poszukać odpowiedniego specjalisty. Tu jednak pojawia się pytanie – czym powinien charakteryzować się dobry stomatolog?

Wiedza i rozwijanie umiejętności

Podstawową cechą każdego dobrego dentysty są jego kwalifikacje w zakresie stomatologii. Specjalista powinien być fachowcem, którego wiedza i umiejętności praktyczne wzbudzają zaufanie. Warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze – nie należy kierować się wiekiem specjalisty. Oczywiście starszy lekarz posiada zapewne większe doświadczenie, ale nie oznacza to, że jego młodszy kolega ze znacznie krótszym stażem wykona swą pracę gorzej. Po drugie – człowiek uczy się przez całe życie, a zasada ta nie omija lekarzy. Wręcz przeciwnie – dobry stomatolog powinien mieć świadomość tego, że medycyna jest dziedziną nieustannie i dynamicznie się rozwijającą. Profesjonalista musi z pokorą podchodzić do własnych umiejętności oraz mieć chęć i zapał do stałego pogłębiania własnej wiedzy. Wszelkie sympozja, kursy, szkolenia, seminaria, konferencje czy warsztaty są zatem niezbędne do tego, by z biegiem lat wykonywać tego typu zawód na odpowiednio wysokim poziomie. Dentysta, który nie dokształca się na bieżąco, zwyczajnie zostaje w tyle, jeśli chodzi o nowoczesne metody czy techniki pracy. W takim wypadku jakość jego usług nie może być wysoka.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

O profesjonalizmie stomatologa świadczy również to, jak prezentuje się jego gabinet. Nie chodzi tu rzecz jasna o design – wygląd i aranżacja wnętrza nie mają aż tak dużego znaczenia, choć oczywiście pomieszczenie powinno być urządzone tak, by kojarzyło się pacjentom przyjaźnie i nie wywoływało niepokoju ani złych odczuć. Najważniejsze jest jednak wyposażenie w odpowiedni sprzęt medyczny i materiały. Jak wspominaliśmy wcześniej – specjalista nie może osiadać na laurach, ale powinien stale się rozwijać, idąc z duchem czasu. Dotyczy to także narzędzi, jakie wykorzystuje w swej pracy. Dobry stomatolog dba o swój gabinet oraz jego wyposażenie, aby było nie tylko sprawne, ale również dostosowane do obecnych czasów i możliwości współczesnej medycyny. Przestarzały sprzęt i obskurne pomieszczenie nie świadczą najlepiej o lekarzu, a już na pewno nie poprawią samopoczucia pacjenta.
Większość gabinetów posiada w dzisiejszych czasach swoje strony internetowe – warto je odwiedzić, zwracając uwagę zwłaszcza na galerię zdjęć.

Podejście do pacjenta

Jednym z najważniejszych czynników, które pozwalają poznać dobrego stomatologa, jest jego odpowiedni stosunek nie tylko do pracy, ale również do samego pacjenta. Brak umiejętności interpersonalnych, a przede wszystkim szacunku i zrozumienia drugiej osoby, bardzo przekłada się na negatywny odbiór ze strony odwiedzających gabinet. Dobry stomatolog powinien pamiętać, że wizyta u niego oraz wykonywanie różnorodnych zabiegów to dla większości osób spory stres. Wykazywanie braku empatii oraz wyszydzanie lub lekceważenie psychicznego i fizycznego samopoczucia pacjenta są niedopuszczalne. Dobry stomatolog to taki, który zawsze dba o prawidłową atmosferę, jest opanowany, cierpliwie wysłucha, wyjaśni wszelkie wątpliwości, udzieli porady i będzie starał się wejść w położenie drugiego człowieka bez oceniania go. Bardzo ważne jest też, aby poszczególne osoby traktował indywidualnie. Pacjenci różnie reagują, każdy z nich ma też inny próg bólu i odporność psychiczną, zatem nie można wobec wszystkich stosować tych samych metod czy technik działania. Dobry stomatolog powinien też pamiętać, że jego opanowanie i łagodność bardzo przekładają się na odczucia i komfort pacjentów w czasie wykonywania czynności medycznych. Nerwowe czy szybkie działanie przyniesie jedynie odwrotny efekt. Warto pamiętać, że w XXI wieku wizyty w gabinecie stomatologicznym absolutnie nie powinny być kojarzone z bólem, dyskomfortem i cierpieniem.

Skuteczność stomatologa

Po czym poznać dobrego stomatologa? Po efektach pracy. To zdecydowanie najprostsza odpowiedź, ponieważ nic nie świadczy tak dobrze o jakości usług, jak skutecznie wykonane zabiegi dentystyczne. Jeśli zatem efekt leczenia jest zadowalający i przede wszystkim utrzymuje się przez długi czas, wówczas można śmiało stwierdzić, że lekarz, który je przeprowadził, jest kompetentny. Nie ma nic gorszego niż konieczność wielokrotnego odwiedzania gabinetu w celu dokonywania kolejnych poprawek. Odbija się nie tylko na samopoczuciu fizycznym, ale również na komforcie psychicznym, a na dodatek wiąże się z utratą dodatkowego czasu i pieniędzy. Dobry stomatolog działa zatem sprawnie, sumiennie i skutecznie, dbając tym samym o zadowolenie i zdrowie pacjenta.

Szukając odpowiedniego gabinetu, warto poznać opinie innych. Często znajomi mogą udzielić w tym zakresie wskazówki, polecając specjalistę, z którego pracy są zadowoleni. Wiele osób korzysta w tym celu z internetu. Na rozmaitych serwisach, forach czy portalach społecznościowych nie brak uwag i opinii, którymi wymieniają się inni pacjenci. Należy jednak pamiętać, że do internetowych sugestii nieznanych nam osób warto podchodzić z pewnym dystansem.

Autor: Allecoudent

Leave A Response »