Problemy z wątrobą

Aneta Rachwał - Adamczyk December 31, 2018 0
Problemy z wątrobą

Ludzka wątroba jest tematem, o którym sporo usłyszymy w mediach. Ów organ w dużej mierze jest odpowiedzialny za nasze samopoczucie. Dostępność do urozmaiconego jedzenia, ale też takiego, którego jakość nie jest wysoka, powoduje że nasza wątroba współcześnie jest znacznie bardziej narażona na różne uszkodzenia w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia niegdyś. Wątroba jest odpowiedzialna za wydzielanie różnych enzymów trawiennych oraz innych niezbędnych ludzkiemu organizmowi substancji.

Jedzenie a wątroba

Im gorsza jakość jedzenia, im więcej w tym jedzeniu sztuczności, tym gorzej możemy się po posiłku czuć. Nie chodzi bynajmniej tylko o samopoczucie. Dbałość o wątrobę jest ważna z uwagi na to, że pewne choroby związane z tym organem mogą się rozwinąć na tyle, że nasze życie będzie zagrożone. Bez wątroby nie można żyć, chociaż można ją przeszczepić od dawcy. Ludzka wątroba jest w stanie przyjąć na siebie wiele, ale pewne granice obowiązują. W wyniku zbyt dużej ilości tłustych pokarmów, w wyniku spożywania nadmiernej ilości alkoholu, jedzenia przetworzonego w sposób sztuczny, wątroba przestaje funkcjonować tak jak powinna, nie spełnia swojej roli. Częstym zjawiskiem staje się przetłuszczenie wątroby, a nieraz mamy także do czynienia z nowotworem oraz z marskością wątroby. Są to choroby, które prowadzą do śmierci człowieka.

Zapobiegaj chorobą

Aby móc temu zapobiec, należy zmienić swoją dietę oraz przyzwyczajenia. Poza tym bardzo istotnym elementem jest cykliczne, okresowe wykonywanie badań wątroby. Już podstawowe badanie może nam wskazać na to, w jakiej kondycji jest nasza wątroba. Mowa jest o badaniach zwanych próbami wątrobowymi. To badanie jest bardzo proste, kosztuje zaledwie 30 złotych i jest bardzo skutreczne. Wykonuje się je z pobranej od pacjenta krwi. Określa się tutaj poziom enzymów wątrobowych takich jak ALT oraz AST. Warto jest takie badania wykonać i być pewnym kondycji swojej wątroby zanim będzie za późno. Warto także zadbać o swoją wątrobę poprzez stosowanie dobrej diety.

Leave A Response »