Rodzaje insulin

Bartek M. February 28, 2017 0
Rodzaje insulin

Insulina jest lekiem, który pozwala opanować cukrzycę i zapobiegać jej następstwom. Obecnie stosuje się insuliny ludzkie i analogi insuliny wytwarzane z wykorzystaniem inżynierii genetycznej.

Jakie insuliny stosowane są w leczeniu cukrzycy?

Współcześnie w leczeniu cukrzycy stosuje się insuliny ludzkie oraz analogi insuliny. Insuliny ludzkie można podzielić na krótko działające oraz o średnim czasie działania. Preparaty te powstają z zastosowaniem nowoczesnej technologii wykorzystującej zdobycze inżynierii genetycznej. Za produkcję insuliny odpowiedzialne są mikroorganizmy, które korzystają z informacji o jej budowie uzyskanej z ludzkiego genu. Skład aminokwasowy powstającej w ten sposób insuliny jest taki sam jak hormonu produkowanego przez trzustkę.

Oprócz insulin ludzkich w leczeniu cukrzycy wykorzystywane są również analogi cukrzycy. Są to produkty uzyskane za pomocą metod inżynierii genetycznej. Wprowadzone w nich zmiany sprawiają, że zyskują one nowe, ważne dla zdrowia cechy, a jednocześnie działają tak samo jak insulina ludzka. Analogi insuliny dostępne są w postaci preparatów szybko działających oraz długo działających.

Szybko działające analogi insuliny są przeznaczone przede wszystkim dla osób młodych oraz w średnim wieku, czyli dla osób czynnych zawodowo i aktywnych fizycznie. Stosuje się je także u osób otyłych, ponieważ ich zażywanie nie przyczynia się do wzrostu masy ciała. Iniekcje można wykonywać przed posiłkiem, a dzięki krótkiemu czasowi działania można łatwo ustalić pory przyjmowania dawki leku. Analogi insulin długo działające, nazywane bezszczytowymi, zapewniają stały poziom insuliny niemal przez całą dobę. Stosuje się je głównie w hiperglikemii pojawiającej się w godzinach porannych (zjawisko brzasku).

Jak dawkować insulinę?

Dawkowanie insuliny zawsze ustalane jest indywidualnie przez lekarza. Zależy ono od tego ile jednostek insuliny jest potrzebnych do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Na dawkowanie ma także wpływ rodzaj i częstotliwość spożywanych posiłków, aktywność fizyczna, a także inne czynniki, np. choroba. Dobowa dawka insuliny zawsze wynika z indywidualnego zapotrzebowania organizmu. W przypadku, gdy przekroczy ono dawkę 100 jednostek na dobę stwierdza się oporność tkanek na insulinę. Przyczyną takiej sytuacji może być stan zapalny lub otyłość. Osoby młode, o nieregularnym trybie życia zwykle przyjmują insulinę 4 razy na dobę (intensywna insulinoterapia), natomiast osoby starsze 2 razy na dobę. Insuliny ludzkie krótko działające przyjmuje się 15-30 minut przed posiłkiem, a szybko działające analogi insulin bezpośrednio przed posiłkiem.

Leave A Response »