Rwa kulszowa i jej leczenie

Aneta Rachwał - Adamczyk April 30, 2019 0
Rwa kulszowa i jej leczenie

Rwa kulszowa to promieniujący ból od pleców aż po stopy. Na tą nieprzyjemną dolegliwość cierpi co raz więcej osób. Bardzo nieprzyjemny ból, który jej towarzyszy, w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie. Jej leczenie jest nie lada wyzwaniem zarówno dla lekarza jak i samego pacjenta, gdyż dolegliwości bardzo często nawracają w najmniej spodziewanym momencie. Powodów wystąpienia rwy kulszowej jest wiele.

Dlaczego pojawia się rwa?

Zwykle mają związek z przeciążeniem kręgosłupa, czy to w wyniku intensywnych ćwiczeń, zaawansowaną ciążą czy podnoszeniem ciężarów. W przypadku ataku bólu jakikolwiek ruch staje się wręcz niemożliwy. Z medycznego punktu widzenia dolegliwości te są związane z nieprawidłową budową krążków międzykręgowych, których zwyrodnienia naciskają na rdzeń kręgowy, co powoduje ból przy najmniejszym nawet ruchu czy dotyku. Dlatego stan ten jest również nazywany dyskopatią. Zwyrodnienia kręgów zaczynają się pojawiać już w wieku dojrzewania i towarzyszą nam do końca naszych dni. Przy ataku rwy kulszowej wymagane jest natychmiastowe odciążenie kręgosłupa. Osoba, którą dotknęła ta dolegliwość, musi przezwyciężyć ból związany ze zmianą pozycji, i ułożyć się wygodnie na twardej powierzchni w pozycji leżącej z poduszkami pod pół zgiętymi kolanami.

Jak leczyć rwę kulszową?

Wskazane jest również zażycie środków przeciwbólowych, zwłaszcza tych, które zawierają ibuprofen. Można też stosować wszelkie maści rozgrzewające lub okłady chłodzące. Dolegliwości powinny ustąpić po jednym, dwóch dniach. W sytuacji, gdy dyskopatia często nawraca, należy się bezzwłocznie udać się do specjalisty.

 

Leave A Response »