Sauna na podczerwień – komora IR

Marcin B. March 23, 2016 0
Sauna na podczerwień – komora IR

Sauna od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych form relaksu, posiada wiele właściwości pozytywnie wpływających na kondycję i odporność organizmu – z tego powodu chętnie wykorzystywana jest przez miłośników sportu. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać, przeciwwskazaniami są między innymi choroby serca, schorzenia stawów czy powszechne infekcje, jak na przykład grypa. Coraz popularniejszą alternatywą dla zwykłej sauny są sesje w saunie na podczerwień, znanej również jako infrared, lub po prostu IR.

Czym jest sauna na podczerwień?

Tradycyjne formy sauny, zarówno sucha, jak i mokra, opiera się na wykorzystaniu pary, uzyskiwanej przez polanie wodą gorących kamieni, lub za pośrednictwem parownika. W zależności od metody zmienia się temperatura oraz poziom wilgotności powietrza wewnątrz komory sauny. Sauna infrared działa inaczej. Elementem grzewczym są w niej promienniki, emitujące promieniowa podczerwone, które ogrzewają ciało bezpośrednio – to znaczy, że temperatura ani wilgotność powietrza pod ich wpływem nie ulega zmianie. Blisko 80% promieniowania wnika w ciało, gdzie zostaje przetworzone na energię cieplną, rozgrzewającą mięśnie, stawy i narządy wewnętrzne.

Jakie są tego korzyści?

Sesje w saunie infrared mogą przynieść rezultaty bardzo podobne do przebywania w tradycyjne saunie. Rozgrzane przy pomocy promieni ciało bardzo intensywnie się poci, a w tym czasie spala kalorie i oczyszcza skórę z zalegających w niej toksyn oraz innych zanieczyszczeń. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie mogą nam dać regularne sesje w saunie IR:

  • Leczenie kontuzji – ciepło generowane przez promieniowanie podczerwone rozgrzewa mięśnie i stawy, niwelując skutki urazów, na jakie narażone są przede wszystkim osoby wykonujące pracę fizyczną i prowadzące sportowy tryb życia
  • Pomoc w leczeniu licznych schorzeń i chorób – podczas pobytu w komorze sauny IR poprawia się krążenie krwi w organizmie, co może mieć zbawienne rezultaty dla osób cierpiących na choroby serca. Ponadto ciepło sprzyja leczeniu chorób takich jak cukrzyca, reumatyzm, owrzodzenia czy hemoroidy.
  • Relaks – wysoki poziom stresu, siedzący tryb życia oraz brak regularnego ruchu może prowadzić do nieprzyjemnego napięcia mięśni, które sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej zestresowani. Sesja w saunie jest idealnym sposobem na pozbycie się spięcia mięśni i zrelaksowanie.

Sauna na podczerwień jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w ośrodkach sportowych, salonach spa oraz hotelach. Jednym z nich jest gdański Hotel Amber***.

Leave A Response »