Skaleczenia i otarcia

Aneta Rachwał - Adamczyk March 31, 2019 0
Skaleczenia i otarcia

Skaleczenia różnego rodzaju zwykle są zdarzeniem, które jest przez daną osobę bagatelizowane. Oczywiście, gdy rana krwawi, mamy do czynienia z założeniem opatrunku, ale tak naprawdę nie zawsze ma to miejsce. Tymczasem każda rana może stać się źródłem zakażenia. Dlatego też każda rana powinna być oczyszczona oraz zdezynfekowana odpowiednim środkiem. Dopiero potem należy zakładać opatrunek.

Ryzyko zabrudzenia rany

Nawet w sytuacjach, gdy zranimy się czystym nożem, gdy nie mamy do czynienia z zabrudzeniem rany, istnieje pewne ryzyko zakażenia. Oczywiście można powiedzieć, że w większości przypadków zranień, nie dokonuje się oczyszczania ran i ich dezynfekowania. W większości przypadków nie mamy do czynienia z żadnych skutkami, z żadnym zakażeniem. Nie oznacza to jednak, że należy ryzykować. Jak prawidłowo oczyszczać ranę? Powinno się w tym celu ją przemyć wodą lub też roztworem soli fizjologicznej, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Na ranie nie powinny znajdować się żadne zabrudzenia. Po przemyciu nie należy miejsca zranienia przecierać, gdyż to może powodować przedostanie się do rany bakterii znajdujących się na skórze. Ranę należy tylko i wyłącznie osuszyć za pomocą jałowego gazika. Po osuszeniu należy ranę zdezynfekować, a następnie nałożyć opatrunek.

W zależności od wielkości rany można zastosować plaster lub też nałożyć gazik jałowy i przytrzymać go bandażem. Jeśli rana nie krwawi, można pozostawić ją bez opatrunku, ale jednocześnie też nie możemy jej narażać na powtórne zakażenia. Istotnym elementem jest to, że nawet najmniejsza rana, każde otarcie powinno być oczyszczone oraz zdezynfekowane.

Leave A Response »