Skuteczna ochrona intymna

Bartek M. November 9, 2016 0
Skuteczna ochrona intymna

Zdrowie intymne to temat równie szeroki, jak wstydliwy. Nie rozmawiamy o nim, nie skarżymy się na ewentualne dolegliwości, unikamy wizyt u lekarzy. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie chronić się przed infekcjami intymnymi.

Powodów infekcji intymnych może być wiele. Zmiany hormonalne, ogólne infekcje organizmu, antybiotykoterapia, długotrwały stres obniżający odporność, oraz niewłaściwa higiena. Szczególnie temu ostatniemu powodowi warto się dokładnie przyjrzeć.

Kobiety często wychodzą z założenia, że wystarczy, że się myją. Tymczasem mycie myciu nierówne. Niewłaściwie dobrany kosmetyk do higieny intymnej może narobić więcej szkód, niż brak jakiegokolwiek kosmetyku. Mydła, płyny do kąpieli, żele pod prysznic – świetnie nadają się do mycia całego ciała, a nawet włosów, ale te najbardziej wrażliwe miejsca na ciele kobiety wymagają szczególnego traktowania. Specjalnie dedykowane żele i płyny do higieny intymnej dbają o właściwe pH pochwy, utrzymując je na optymalnym poziomie nieprzekraczającym 4,5. Dzięki zachowaniu kwaśnego środowiska flory bakteryjnej, w pochwie przeważają „dobre” bakterie, nie dając szans na rozwój grzybów, drożdżaków i „złych” bakterii.

Dbałości o zdrowie intymne sprzyja także dobrze dobrana dieta. Unikanie cukrów, słodyczy, produktów mącznych, a stawianie na pokarmy zawierające naturalne probiotyki, to dobry wybór. Naturalne probiotyki można znaleźć w jogurtach, kefirach i kiszonkach. Jeżeli kobieta odczuwa potrzebę, może sięgnąć po probiotyki ginekologiczne dostępne w aptekach bez recepty. Mają one postać kapsułek doustnych bądź globulek dopochwowych.

Pierwsze symptomy infekcji intymnej to swędzenie, pieczenie okolic intymnych, trudności z oddawaniem moczu. Jest to ostatnia chwila na leczenie domowymi sposobami. W aptekach dostępne są różnego rodzaju leki doustne i dopochwowe bez recepty. Farmaceuta doradzi, co będzie najlepsze. Jednak nie ma się co łudzić, w ten sposób można czasowo złagodzić objawy choroby, ale by się jej całkowicie pozbyć niezbędna będzie wizyta u lekarza ginekologa – jeśli podejrzewamy infekcję dróg rodnych, lub lekarza urologa — jeśli mamy podstawy przypuszczać, że doszło do powstania stanu zapalnego w drogach moczowych.

Infekcje intymne wbrew pozorom są bardzo częstym zjawiskiem. Mimo najszczerszych chęci nie zawsze można się przed nimi ustrzec. Na związane z wiekiem zmiany hormonalne, konieczność przyjmowania antybiotyków, choroby przenoszone drogą płciową kobiety nie mają żadnego wpływu.

Więcej o infekcjach i ochronie intymnej można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl.

Leave A Response »