Sód – pierwiastek ważny dla serca

Marcin B. June 3, 2017 0
Sód – pierwiastek ważny dla serca

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędny jest pierwiastek sód. To właśnie dzięki niemu, a także innym elektrolitom serce może sprawnie pracować, zaś ciśnienie krwi jest na optymalnym poziomie. Jaką rolę pełni jeszcze sód w organizmie?

Czym jest sód?

Sód określić można jako pierwiastek. Wraz z magnezem, wapniem i potasem jest ważnym dla organizmu elektrolitem. Elektrolity występują zarówno w postaci dodatnich, jak i ujemnych jonów. W organizmie człowieka zawartość sodu powinna wynosić około 92 gramy.

Sód to pierwiastek, który zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego. Wspomagany przez potas reguluje napięcie mięśniowe a także pozytywnie wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Dodatkowo znakomicie reguluje on gospodarkę wodną organizmu. Co więcej sód bierze udział w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz uczestniczy w aktywnym wchłanianiu wielu składników odżywczych.

Źródła sodu

Sód możemy dostarczać do organizmu układając odpowiednie menu. Oczywiście jego głównym źródłem jest sól oraz napoje i produkty, które ją zawierają. Przede wszystkim są to produkty przetworzone między innymi marynaty, wędliny, zupy w proszku.

Zapotrzebowanie na sód

Nie ma jednej określonej ilości, jaką potrzebuje człowiek. Sód spełnia ważną rolę dla całego organizmu, sprawia, że prawidłowo on funkcjonuje, jednakże zapotrzebowanie zależy od wielu czynników, między innymi wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia. Musimy mieć na uwadze, że sód tracimy wraz z potem, czy moczem, dlatego niezwykle istotne jest jego stałe uzupełnianie. Największą ilość sodu potrzebują osoby, które regularnie ćwiczą, ponieważ elektrolity wydzielają się nadmiernie wraz z potem.

Osoby zdrowe powinny spożywać około 1500 mg sodu na dobę. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej owo zapotrzebowanie wzrasta.

Niedobór i nadmiar sodu w organizmie

Musimy wiedzieć, że sód gra bardzo ważną rolę dla układu krwionośnego a także dla serca, zaś bez tego organu niemożliwe staje się życie i funkcjonowanie człowieka. Stężenie jonów sodu we krwi na ogół waha się od 136 do 145 mmol/l i jest to dawka, która można uznać za prawidłową.

Jeżeli borykamy się z niedoborem sodu, wówczas może pojawić się hiponatremia. Staje się ona przyczyną rozcieńczenia krwi, a także prowadzić może do odwodnienia się organizmu, co jest groźne przede wszystkim w czasie upałów. Objawami niedoboru sodu staje się skóry i błon śluzowych, obniżenie ciśnienia krwi i bóle głowy. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia koncentracji, utrata apetytu, drganie mięśni, a nawet kłopoty z pamięcią.

Nadmiar sodu w organizmie zwany jest hipernatremią. Jest on głównym powodem zatrzymania się wody w organizmie. Może dojść do zatrzymania wody w organizmie, większego ciśnienia krwi, a także zwężenia się naczyń krwionośnych. Zbyt duża ilość sodu to również ryzyko wystąpienia udaru serca, a także rozwoju raka żołądka.

Leave A Response »