Sportowy ortopeda i jego zadania

Bartek M. July 20, 2018 0
Sportowy ortopeda i jego zadania

Medycyna sportowa zwana jest również, jako medycyna aktywności ruchowej. W jej skład wchodzi szereg różnorodnych zagadnień z lekarskiej wiedzy. Ten rodzaj medycyny obejmuje zarówno sportowców zawodowych, jak i amatorów, którzy również lubią być aktywni pod względem fizycznym. W zagadnienia medycyny sportowej wchodzi ogólna odporność organizmu na wysiłek, jak i pomoc ortopedyczna.

Zadania medycyny sportowej

Medycyna sportowa zarówno w Bydgoszczy jak i na terenie innych miast Polski ma do spełnienia wiele różnorodnych zadań. Między innymi:

  • Kwalifikuje do możliwości uprawiania sportu
  • Prowadzenie badań okresowych, dla osób, które trenują
  • Optymalizacja żywienia i diety odpowiedniej dla sportowców
  • Kontrola efektów ćwiczeń
  • Zapobieganie urazom oraz kontuzjom
  • Rehabilitacja
  • Ortopedia sportowa

Ortopedia w medycynie sportowej

Medycyna sportowa cechuje się wieloma różnymi działami, jednakże jednym z bardzo ważnych jest ortopeda. Każdy ortopeda sportowy w Bydgoszczy ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. Najczęściej ortopedia rozwiązuje problemy, które mogą pojawić się w obrębie tkanek miękkich, czy też przeciążeń układu kostno – stawowego. Warto zaznaczyć, że każdy ortopeda sportowy, zarówno na terenie Bydgoszczy, jak i innych miast Polski zajmuje się diagnostyką urazów tkanek miękkich. Działania te obejmują mięśnie, aparat wiązadłowy, stany zapalne pochewek ścięgnistych, jak i wielu innych problemów, które mogą pojawić się w zakresie układu ruchu w czasie uprawiania sportu.

Obecnie diagnostyka urazów i kontuzji w zakresie ortopedii jest bardzo dokładna dzięki użyciu nowoczesnego sprzętu, a także profesjonalnych metod operacyjnych. Codziennością w ortopedii sportowej jest używanie USG, rezonansu magnetycznego, artroskopii diagnostycznej.

Ryzyko kontuzji w czasie uprawiania sportu

W każdej dyscyplinie sportowej może zdarzyć się kontuzja lub uraz. Dochodzi do złamań, czy też zwichnięć, pomimo, że sport uprawiamy zgodnie z regułami i wytycznymi. Każdy z nas może ulec kontuzji, bez względu na to czy ćwiczymy jedynie, jako amatorzy, czy też jesteśmy zawodowcami. Urazy i kontuzje mogą mieć zarówno niewielkie nasilenie, lecz czasem zdarzyć się może również poważne uszkodzenie kości lub mięśni. tym samym ortopedia ma bardzo ważne znaczenie w sporcie, ponieważ jest wstanie zaradzić kontuzjom i szybko przywrócić nam zdrowie i dalszą możliwość uprawiania sportu.

Leave A Response »