Stres zabija po cichu…

Michal February 28, 2015 0

Stres to nader często powtarzane słowa ostatnimi czasy. Zarówno w telewizji, Internecie czy rozmowach czysto towarzyskich. Czym tak naprawdę jest stres i czy należy się go obawiać? Jeśli kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, czy stres Was dotyczy i doszliście do wniosku, że nie – proszę wierzyć. byliście w błędzie…

Stres powodują czynniki stresujące, nazywane stresorami. Dla każdego człowieka stresorem mogą być różnorakie sytuacje, rzeczy czy osoby. Coś, co dla jednej osoby jest stresujące, dla drugiej jest to zupełnie normalne. Istnieją jednak takie czynniki, które wywołują ogromny stres, nazywany inaczej traumą. Trauma może być spowodowana wydarzeniem z życia, zazwyczaj spowodowanym nagle, gwałtownie, jak np. wypadek czy katastrofa. Niezależnie od stopnia siły czynnika stresującego, to wszystko “odkłada się” w naszym organizmie i… po cichu wyniszcza nasz organizm, prowadząc do kolejnego etapu czyli depresji.

Choroby natury mentalnej to nie temat tabu. Korzystanie z pomocy psychiatry czy psychologa przestaje być wstydliwe, albowiem każdy sposób radzenia sobie z własną sferą mentalną jest korzystne dla naszego zdrowia. Kluczem ku lepszemu zdrowiu, jest znalezienie swoistego relaksu, który pozwala na rozładowanie emocjonalnego napięcia. Aktywność fizyczna – siłownia, zajęcia zumby czy bieganie. To swoiste panaceum nie tylko na problemy fizyczne, ale i psychiczne. Należy bowiem pamiętać, że obie te sfery zazębiają się i współgrają.

Jeśli zatem podchodzisz poważnie do własnego zdrowia, wypada skupić się nie tylko na sferze fizycznej, ale i na sferze psychicznej. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, a Ty jesteś nadczłowiekiem. Równowaga pomiędzy wysiłkiem, a odpoczynkiem to normalna rzecz. Nawet w przypadku zawodników sportów zawodowych.

Leave A Response »