Stres – zabójca naszych czasów

Marcin B. February 17, 2017 0
Stres – zabójca naszych czasów

Jednym z czynników, które w bardzo negatywny sposób wpływają na nasze zdrowie jest bez wątpienia stres. Oczywiście nie jest on jedynym, na który musimy zwrócić naszą uwagę, ale na pewno jest jednym z tych kluczowych. Nie możemy zatem zadbać jedynie o zdrową dietę, aby móc mówić o odpowiedniej dbałości o zdrowie. My w tym miejscu chcemy wskazać właśnie na stres jako na czynnik, którego jak najbardziej możemy określić mianem zabójcy naszych czasów. Pośpiech, pęd życia, wymagania stawiane przez pracodawców jak również i przez życie powodują, że stres towarzyszy nam na co dzień To bynajmniej nie jest obojętne dla naszego organizmu i dla naszego zdrowia. Prędzej czy później będziemy odczuwać skutki jego działania.

Chwilowy i stały

Stres chwilowy być może ma pewien pozytywny wpływ na nasze zdrowie, na różne aspekty naszego funkcjonowania, można go postrzegać w sposób pozytywny, ale mowa tylko i wyłącznie o sstrestresie chwilowym występującym bardzo rzadko. Taki rodzaj stresu może nas bowiem zmotywować, aczkolwiek jeśli mówimy o stresie występującym bardzo często, jeśli mówimy o stresie występującym przez dłuższy czas, nawarstwiającym się, to bynajmniej nie ma on dla nas niczego dobrego, nie ma on żadnego pozytywnego wpływu na nasz organizm. Musimy bowiem mówić wyłącznie o czymś, co w sposób negatywny wpłynie na nasze zdrowie.

Stres przede wszystkim wpływa na nasz układ krążenia, na pracę naszego serca, przyczynia się do występowania takich chorób jak zawały serca, jak nadciśnienie tętnicze, przyczynia się także do zwiększenia poziomu cholesterolu w naczyniach krwionośnych, przyczynia się do rozwoju miażdżycy. To tylko jeden z aspektów związanych z działaniem stresu, przewlekłego stresu na nasz organizm. Jak najbardziej bowiem należy wskazać również na inne aspekty, należy wskazać na wpływ stresu na płodność, na rozwój różnych chorób skórnych, na gorsze samopoczucie, jak również na pracę innych narządów wewnętrznych, na ogólne funkcjonowanie naszego organizmu.

Stres a zdrowie

Stres jest zatem tym elementem, po którym nie możemy spodziewać się niczego dobrego, po którym musimy spodziewać się tylko tego najgorszego. Oczywiście trudno jest go całkowicie wyeliminować z naszej codzienności, aczkolwiek warto poczynić pewne kroki ku temu, aby jego wpływ na nasz organizm znacząco ograniczyć. Nikt nie może powiedzieć, że jest to niemożliwe, ponieważ tak naprawdę nasz los leży tylko i wyłącznie w naszych rękach, nasze zdrowie w dużej mierze zależy tylko i wyłącznie od nas, od przyjętego trybu naszego życia codziennego.

Leave A Response »