Szkarlatyna – objawy i leczenie

Aneta Rachwał - Adamczyk May 20, 2015 0
Szkarlatyna – objawy i leczenie

Szkarlatyna jest chorobą wieku najczęściej dziecięcego, choć zdarzają się również przypadku zachorowań na nią osób w wieku dorosłym. Według badań, chorobę tę przechodzi się jedynie raz w życiu, ponieważ przy kolejnym zetknięciu się z drobnoustrojami organizm potrafi już je rozpoznać i wytworzyć przeciwko nim odpowiednie przeciwciała. Szkarlatyna nazywana jest również płonnicą, przede wszystkim z powodu czerwonej wysypki będącej jej jednym z pierwszych jej objawów. Wysypka jest chropowata i w dotyku przywodzi na myśl papier ścierny. Co ciekawe, bakteria powodująca jej wystąpienie pochodzi od bakterii wywołującej również anginę. Istnieją również doniesienia, że stanowi ona jej mutację.

Objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy zarażenia się szkarlatyną występuję już około 3 dni po kontakcie z inną osobą chorą. Okres inkubacji wynosi maksymalnie do 7 dni, jeśli więc do 7 dni nie pojawią się żadne objawy, prawdopodobnie organizm poradził sobie z pokonaniem bakterii. Jednym z pierwszych objawów zarażenia prócz wysypki jest wysoka gorączką. U starszych dzieci sięga ona około 38 stopni, podczas gdy u maluchów może ona sięgać nawet 40 stopni. Choroba bardzo często mylona jest z anginą, ponieważ gorączce towarzyszy również silny ból gardła. U niektórych dzieci może również powodować wymioty, bóle głowy oraz objawy towarzyszące gorączce takie jak dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Wysypka najczęściej pojawia się na początku w okolicach szyi oraz klatki piersiowej. Następnie może również wystąpić na twarzy oraz pozostałych częściach ciała. Kolejnym charakterystycznym objawem jest opuchlizna języka, która może utrzymać się przez kilka dni.

Leczenie szkarlatyny

Niezależnie od tego czy jesteśmy w stanie prawidłowo poznać objawy szkarlatyny czy też nie, w sytuacji wystąpienia u dziecka tak wysokiej temperatury konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Jeśli gorączka pojawi się w nocy lub też w dni, w których wizyta u lekarza jest niemożliwa, warto zgłosić się na pogotowie. Wysoka gorączka w przypadku dzieci może mieć bardzo różne podłoże i bywa niebezpieczna. Szkarlatynę leczy się za pomocą antybiotyków, których jednak nie należy podawać samodzielnie bez konsultacji z lekarzem. Dziecko będzie musiało również pozostać w łóżku od 7 do nawet 14 dni.

Leave A Response »