Szpiczak może dawać objawy podobne do… przeziębienia

Bartek M. August 20, 2018 0
Szpiczak może dawać objawy podobne do… przeziębienia

Szpiczak mnogi – nazywany chorobą Kahlera – jest chorobą, którą początkowo można pomylić z przeziębieniem. Jakie są objawy szpiczaka? Jak się go leczy? Szpiczak, który jest rakiem krwi, rozwija się w szpiku – głównie w kościach czaszki, żeber i kręgosłupa. Nazywany jest mnogim, ponieważ zmiany przez niego wywoływane mają najczęściej charakter rozsiany.

Szpiczak wywoływany jest przez rozrost obecnych w szpiku kostnym tzw. komórek plazmatycznych, które stopniowo wypierają zdrowe komórki i powodują niszczenie kości, a następnie nerek. Mogą także wywoływać anemię i infekcje.

Jak rozpoznać szpiczaka mnogiego?

Jeśli chodzi o szpiczaka objawy są, niestety, mało charakterystyczne, przez co chorobę często wykrywa się przez przypadek.

W początkowym stadium chory może miewać stany podgorączkowe, tracić na wadze i nie mieć apetytu. Mogą także wystąpić nocne poty i nawracające zakażenia. Chory może także skarżyć się na bóle kości, głowy – które łatwo pomylić z migrenowymi, zmęczeniem i ogólnym osłabieniem.

Po pewnym czasie zwiększa się ryzyko złamań kości, zaś uwalnianie wapnia z kości może prowadzić m.in. do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i serca. W tym stadium może się także pojawić anemia, problemy z funkcjonowaniem nerek.

Szpiczak mnogi – diagnostyka

Szpiczaka można wykryć m.in. dzięki badaniu krwi. Gdy w analizie krwi odnotowuje się m.in. przyspieszone OB, podwyższony poziom wapnia, wysokie stężenie beta-2-mikroglobuliny, zmniejszenie liczby płytek krwi, duże ilości nieprawidłowego białka i białka prawidłowego z obecnością przeciwciał typowych dla szpiczaka – może to wskazywać na pewne stadium choroby.

By potwierdzić bądź wykluczyć chorobę przeprowadza się także analizę moczu, która pozwala ocenić funkcjonowanie nerek. Bada się wówczas m.in. poziom kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego. Istotny jest również poziom tzw. białka Bence’a-Jonesa. W pewnym stadium może także wystąpić białkomocz.

W diagnostyce szpiczaka stosuje się także badanie kości, które pozwala określić w nich ewentualne ubytki. Wykonuje się wówczas badanie RTG, densytometrię, a czasem rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Przeprowadza się również biopsję szpiku.

Jak wygląda leczenie szpiczaka mnogiego?

Jednym ze sposobów leczenia szpiczaka jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. Choć jest to metoda obarczona dużym ryzykiem powikłań, często jest jedyną szansą na wydłużenie życia chorego. Znalezienie dawcy szpiku nie jest jednak łatwe. Szacuje się, że prawdopodobieństwo wynosi 1 do 20 000. Fundacja DKMS zajmuje się rejestracją potencjalnych  dawców szpiku, do której dołączyć może każda ogólnie zdrowa osoba między 18tym a 55tym rokiem życia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie fundacji – https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Leave A Response »