Taping sportowy , czy warto stosować?

Aneta Rachwał - Adamczyk September 26, 2016 0
Taping sportowy , czy warto stosować?

Taping sportowy to coraz bardziej popularne pojęcia, oznaczające oklejanie ciała taśmami ściśle w celu leczenia kontuzji czy też dysfunkcji narządów ruchu przede wszystkim u sportowców. W tym celu wykorzystywane są taśmy sztywne, nierozciągliwe, jakie to ograniczają ruchomość stawu a tym samym sprawiają, że jest on bardziej stabilny.

Kiedy warto zastosować taping sportowy?

Taping sportowy to nic innego jak plastrowanie statyczne. W celu jego wykonania okleja się fragmenty ciała sztywnymi plastrami. Charakterystyczne jest to, że nie dopasowują się one do skóry, lecz napinają ją. Dzięki temu między skórą a tkanką, która otacza nasze mięśnie występuje przestrzeń. Tym samym mamy do czynienia z lepszym mikrokrążeniem a także proces samoleczenia sportowych kontuzji staje się szybszy. Użycie plastrów wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, dlatego najczęściej przeprowadzają je wyłącznie fizjoterapeuci.

Jakie są wskazania do stosowania plastrowania statycznego?

Taping sportowy ma na celu zmniejszenie ruchomości stawu, albowiem działa jak stabilizator bądź szyna. Jeśli go zastosujemy w efekcie zmniejszymy, bądź też całkowicie zniwelujemy ból. Najważniejszymi wskazaniami do użycia plastrów są:

  • Skręcenia
  • Zwichnięcia
  • Urazy mięśni
  • Urazy ścięgien i wiązadeł
  • Zapalenia mięśni
  • Uszkodzenia kości

Pomimo, że jest to znakomita metoda usztywniania stawów i mięśni, to jednak pamiętać trzeba, że istnieją również przeciwskazania do jej stosowania. Nie wolno stosować plastrów, jeśli mamy do czynienia z zerwaniem ścięgien, ranami, krwiakami, czy też bardzo skomplikowanymi urazami mięśni.

Taping w praktycznym użyciu

Zanim zastosujemy metodę leczenia tapingiem musimy przeprowadzić dokładne badanie. Na jego podstawie lekarz postawi diagnozę i określi czy zastosowanie taśm jest właściwym posunięciem. Zanim zastosujemy taśmę po raz pierwszy należy przeprowadzić również test skórny, dzięki któremu wykluczymy alergię na potencjalny składnik. W miejscu kontuzji usuwa się ewentualne owłosienie i wycina kształt plastra, który odpowiada obszarowi dysfunkcji. Jeśli mamy do czynienia z miejscami, które często zginamy, jak łokcie, kolana, zostaje użyty pod plaster dodatkowy klej, aby opatrunek szybko nie odpadł.

Leave A Response »