W trosce o piękne i zdrowe stopy

Aneta Rachwał - Adamczyk September 17, 2015 0
W trosce o piękne i zdrowe stopy

Grzybica stóp to choroba, jak sama nazwa wskazuje, polegająca na zakażeniu grzybami, która dotyka najczęściej dolne części stóp oraz przestrzeń międzypalcami. Wywołana jest przez różne rodzaje grzybów, jednakże najczęściej są to dermatofity. Odpowiadają one za bardzo dużą ilość infekcji, a nawet prowadzą do stanów przewlekłego zakażenia. Warto zaznaczyć także, że infekcja grzybiczna w wielu przypadkach nie tylko dotyka skóry, ale także paznokci. Obecnie wedle danych szacunkowych cierpi na nią około 30 % społeczeństwa.

Przyczyny grzybicy stóp

Grzybica lubi miejsca ciepłe oraz wilgotne, zaś główna przyczyna jej powstawania to nieodpowiednia higiena stóp. Nadmierne zawilgocenie, a także przegrzanie stóp prowadzi do powstawania grzybów, które wnikają w głąb naskórka. Za dodatkowy czynnik powstania grzybicy uważa się także korzystanie, bez odpowiedniego obuwia z basenu publicznego, z sauny czy też łaźni. Dodatkowo warto zauważyć, że predyspozycje do rozwoju choroby mogą być dziedziczone.

Najczęściej na grzybicę stóp chorują mężczyźni cechujący się potliwością, otyłością, a także ci w podeszłym wieku. Na infekcję narażone są również kobiety w ciąży, osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne oraz nowotwory. Grzybica dotyka także bardzo często osób z cukrzycą, niedokrwieniem, czy też skłonnością do mikrourazów.

Objawy grzybicy

Głównymi objawami, dzięki którym rozpoznać możemy grzybicę są:

  • Łuszcząca się skóra
  • Grudki oraz pęcherzyki pomiędzy palcami
  • Świąd
  • Zaczerwienienie skóry stóp
  • Pocenie się stóp

Jeżeli choroba jest zaawansowana, skóra może pękać, a także mogą tworzyć się rany oraz owrzodzenia. Wśród osób borykających się z problemem osłabionej odporności może dojść do powikłań, zaś najczęstszym jest zapalenie naczyń chłonnych oraz zapalenie tkanek położonych pod skórą.

Rodzaje grzybicy

Grzybica stóp nie jest chorobą jednorodną, co sprawia, że może przybierać wiele różnych postaci. Możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych i najczęściej występujących rodzajów owej choroby.

  • Odmiana międzypalcowa cechuje się występowaniem zmian skórnych w przestrzeni pomiędzy palcami. Skóra stopy jest zaczerwieniona, łuszczy się swędzi i piecze. Ta postać grzybicy w późniejszym stadium atakuje paznokcie.
  • Odmiana potnicowa charakteryzuje się występowaniem niewielkich, lecz licznych krost i pęcherzy. Skóra stopy złuszcza się, zaś pęcherzyki pękają. Sytuacja ta daje idealne podłoże do rozwijania się wtórnych zakażeń bakteryjnych.
  • Odmiana złuszczająca powoduje, że skóra staje się twarda, gruba, a także ma skłonność do pękania. Odmianie tej bardzo często towarzyszy także grzybica paznokci.
  • Odmiana wrzodziejąca jest bardzo rzadką postacią choroby, która najczęściej dotyka cukrzyków. Zmiany na skórze mają charakter owrzodzeń i świądu.
  • Grzybica z odczynem alergicznym cechuje się zaczerwienieniem skóry a także występowaniem swędzących grudek i krost.

Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy powinno być podjęte w jak najkrótszym czasie przez lekarza dermatologa, albowiem schorzenia tego nie można próbować kurować domowymi sposobami. Niezwykle istotne jest szybkie zastosowanie leku przeciwgrzybiczego. W zależności od tego w jak wielkim stopniu choroba jest zaawansowana stosuje się maść, aerozol, bądź też antybiotyk. Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, lecz musi być przeprowadzone do końca, albowiem niedoleczona grzybica powraca.

Zapobieganie grzybicy

Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć grzybicę, dlatego niezwykle istotne jest przestrzeganie prawidłowej higieny stóp. Po każdym umyciu stóp należy je wytrzeć do sucha, a także zaopatrzyć się w wygodne obuwie, które przepuszcza powietrze. Jeżeli korzystamy z publicznych basenów, czy sauny należy nosić zawsze ze sobą klapki ochronne. Doskonałym sposobem, aby zapobiec powstaniu grzybicy jest także dezynfekcja obuwia oraz stosowanie pudrów przeciwgrzybicznych.

 

Leave A Response »