Właściwa kombinacja składników – ZMA

Bartek M. July 31, 2015 0
Właściwa kombinacja składników – ZMA

Szeroki wachlarz dostępnych produktów oraz niemal nieograniczona ich dostępność, sprawiły, że stosowanie suplementów jest zjawiskiem powszechnym. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż swoisty boom na zakupy on-line sprawił, że dla wielu wstydliwy aspekt zakupów suplementów odszedł w zapomnienie. Rynek oferuje sporą paletę produktów, zarówno jedno, jak i wieloskładnikowych. W tym artykule chciałbym omówić dosyć powszechny produkt wieloskładnikowy, jakim jest ZMA.

ZMA to skrót od składowych tego suplementu, a mianowicie cynku, magnezu oraz witaminy B6. Omawianie suplementu wieloskładnikowego, każdorazowo powinno się odbywać na zasadzie przedstawienia konkretnych składników, patrząc przez pryzmat osób aktywnych.

Cynk jest pierwiastkiem uczestniczącym w sporej liczbie procesów w naszym organizmie. Takie aspekty jak produkcja niektórych hormonów, udział w procesie przemiany materii, a ponadto kluczowa rola w procesie produkcji limfocytów T, a co za tym idzie w kształtowaniu naszej odporności, to podstawowe obszary działania cynku. Co więcej, sfera urody, a dokładniej wpływ na stan skóry oraz paznokci, to również zasługa cynku. Jak widać na powyższych przykładach, niedobory tego pierwiastka mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Kolejny składnik ZMA to magnez – jeden z bardziej „medialnych” minerałów. Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem magnez wpływa na takie obszary jak funkcjonowanie układu krwionośnego czy nerwowego. Co więcej, jego niedobory są odczuwalne w postaci bolesnych skurczy mięśni, a ponadto charakterystycznego drgania powiek. Wiele osób z niedoborem magnezu odczuwa chroniczne zmęczenie, znużenie, które finalnie może przerodzić się nawet w stan lękowe.

Kolejnym ze składników ZMA jest witamina B6, która pośrednio uczestniczy w procesach produkcji hormonów, hemoglobiny oraz niektórych enzymów. Ponadto, suplementacja witaminą B6 wpływa na regulację pracy serca, a dokładniej to ujmując – reguluje ciśnienie tętnicze we krwi. Co więcej, witamina B6 minimalizuję ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem nerwowym.

Dzisiejszy świat pełen jest ciągłego stresu, braku czasu na podstawowe aspekty życia, jakimi są sen oraz relaks, a co za tym idzie – organizm cały czas wystawiany jest na próbę. Ponadto, używki takie jak alkohol, papierosy czy nawet picie kawy powodują, że witaminy i minerały są dosłownie wypłukiwane z naszego ciała. Ich niedobory są wyraźnie odczuwalne, a co za tym idzie – zmniejsza się komfort naszego funkcjonowania. Czy ZMA to suplement godny polecenia? Moim zdaniem tak, albowiem zawiera składniki, które są sprawdzone i doskonale uzupełniają aspekty potrzebne dla każdej aktywnej osoby.

Leave A Response »